Кожен п’ятий опитаний в Україні стикався з виявами насильства в громадському транспорті
Кожен п’ятий опитаний в Україні стикався з виявами насильства під час користування громадським транспортом.
Такі дані дослідження, проведеного в межах кампанії Італійського агентства з питань співробітництва в галузі розвитку (AICS Kyiv), Лабораторії інноваційного розвитку Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Робочої групи з гендерних питань щодо “Гендерно зумовленого насильства в громадському транспорті України”.
Дослідники опитали понад 1200 користувачів громадського транспорту та провели поведінковий експеримент у метро, щоб подивитись, як реагуватимуть люди на певні ситуації довкола.
Понад 40% опитуваних сказали, що за безпеку в транспорті мають насамперед відповідати пасажири. Виявилось, що 18% хоч раз у житті стикалися з виявами насильства в громадському транспорті, а понад 20% через безпекові ризики не дозволяють дітям до 12 років самостійно користуватися таким транспортом.
Щодо реакції на вияв насильства, то 38% використовували голос, щоб припинити неналежні дії, 28% вирішили не помічати ситуації й лише 5,5% звернулися до Нацполіції. У трійці найбезпечніших методів запобігання насильству – телефонувати на гарячу лінію 102 (57%), попросити про допомогу інших (37%) та викликати медичну допомогу (37%).
Серед тих, хто не реагує на конфліктні ситуації в транспорті, щонайменше 15% відповіли, що причиною такої поведінки став страх. Майже однакова кількість опитуваних, близько 12%, відповіли, що ситуація не вимагала втручання або ж вони не знали, як допомогти.
Щодо того, чому кривдники вдаються до насильства в транспорті, то опитані вважають, що на це впливають недостатня освіта та культура, перевантаження транспорту та відсутність відеоспостереження.
У межах дослідження також провели поведінковий експеримент. У першій змодельованій ситуації чоловік намагався зав’язати розмову з жінкою, якій через це було комфортно. Актор ставав дедалі наполегливішим, ігноруючи спроби акторки припинити розмову. В другій ситуації чоловік звинуватив жінку, що та зайняла “його” місце. Актор наполягав, щоб пасажирка встала, навіть якщо поруч є вільні місця.
Виявилось, що гендерно зумовлене насильство найчастіше не толерують люди віком 40–45 років. Пасажири 14–20 років через такі ситуації лишилися збентеженими, тривожними та розгубленими. Дослідники кажуть, що в молодих дівчат асоціальна поведінка викликає моральний осуд, а їхня реакція на це є впевненою та адекватною.
Люди ж старшого віку відразу припиняють будь-які спроби порушити громадський спокій.
Нагадаємо, що лише 55% жінок в Україні почуваються на вулиці в безпеці. Серед чоловіків понад половину вважає, що небезпека фізичного насильства загрожує їм у закритих чоловічих середовищах.