Колишнім полоненим відтепер можуть надати статус інвалідності: як його отримати?

Дата: 24 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

Українська влада розширила перелік причин для встановлення інвалідності. Відтепер цивільні та військовослужбовці, які пережили полон або катування, можуть отримати відповідний статус.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Нововведення передбачає, що отримати статус інвалідності та відповідну державну підтримку можуть люди, які пережили незаконне утримання, катування або зазнали інших ушкоджень унаслідок перебування в полоні.

Процедура оцінювання стану потерпілого або потерпілої відбувається в такий спосіб. Спочатку треба звернутися до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи, що діє при Міністерстві розвитку громад та територій України.

Згодом до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, вносять дані про людину та видають документ на підтвердження цього.

Читайте також: “Росіяни довідок про катування не видають”: правозахисники закликають змінити процедуру визнання незаконного полону цивільних

Після цього лікар-куратор або голова військово-лікарської комісії формує електронне скерування на оцінювання. Експертна команда оцінює стан здоров’я людини та обмеження щодо життєдіяльності.

За результатами оцінювання людина отримує витяг з рішення експертної команди. Якщо інвалідність встановлено, то в межах цього рішення сформують рекомендації, які будуть частиною індивідуальної програми реабілітації.

У них зазначатиметься потреба в допоміжних засобах реабілітації, медичних виробах та необхідність отримання послуг в інших сферах життя. Ці рекомендації діють протягом усього строку, на який встановлено інвалідність.

Читайте також: Системі обліку жертв війни потрібен аудит, вдосконалення процедур обліку та недопущення “конкуренції потерпілих” – правозахисниця ZMINA

Після встановлення інвалідності людина може скористатися державними програмами підтримки, зокрема:

  • отримати допоміжні засоби реабілітації через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю;
  • оформити пенсію або соціальну допомогу через Пенсійний фонд або органи соціального захисту;
  • отримати безоплатне санаторно-курортне лікування, якщо про цю потребу зазначила експертна команда.

ZMINA також повідомила про появу порадника з поясненнями, як подати заяву до міжнародного Реєстру збитків потерпілим від російської агресії.

Напередодні ZMINA повідомила, що Міжнародний реєстр збитків посилює співпрацю з громадськими організаціями для ефективнішої допомоги постраждалим від російської агресії.

Нагадаємо, 21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.

Ілюстраційне фото: Євген Васильєв

Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема, розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема для проходження навчання.

Крім того, напередодні коаліція оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.

За підсумками аналізу законопроєктів, представлених у дорожній карті, правозахисники вважають важливим звернути увагу народних депутатів України на окремі питання, які виникають у процесі підготовки та розгляду законодавчих ініціатив із цієї тематики.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter