Як переселенцям отримати землю під будівництво житла – позитивний досвід
У середині 2015 року до громадської організації “Кримська діаспора” почали звертатися перші внутрішньо переміщені особи, які протягом року після анексії намагалися самотужки отримати земельну ділянку. Переселенці й хотіли реалізувати своє конституційне право, але не могли.
Про це розповів Анатолій Засоба, голова правління ГО “Кримська діаспора”, під час прес-конференції в прес-центрі “Главком”.
“Згодом нам запропонували кілька варіантів. Ініціативна група поїхала, подивилася і обрала місце біля села Абрамівка Вишгородського району Київської області. Спочатку це було 55 га землі, які було розділено на 440 родин переселенців. У вересні 2016 року перші 300 родин отримали документи на землю. Через півроку нам додали ще 12 га землі. І сьогодні 557 родин на 63 га землі мають право власності на свої земельні ділянки, хтось ще в процесі оформлення. Кінцева мета – побудувати собі власними коштами житло. Адже від держави немає допомоги, як вирішувати житлові питання”, – говорить Засоба.
Він наголошує, що отримання земельної ділянки – це не привілей для ВПО і не державна програма. Це гарантоване Конституцією право для кожного громадянина. Для реалізації свого права внутрішньо переміщені особи вирішили діяти спільно.
Громадський діяч розказав, що серед тих, хто отримав земельні ділянки, є переселенці з усіх окупованих територій.
Він додав, що у Львівській області ВПО теж об’єднали свої зусилля щодо отримання земельних ділянок, аби збудувати собі житло.
Віктор Бондар, менеджер програми “Земля і доступне житло”, розповів про процедурні питання.
“Ми отримували земельні ділянки для індивідуального садівництва – таке цільове призначення цієї землі. Цей порядок регламентується Земельним кодексом. Розпорядником цих земель є центральний орган виконавчої влади – Держгеокадастр та територіальні органи цієї служби. Саме територіальне управління і показало нам цю ділянку в селі Абрамівка. Далі були проведені земельні роботи, внесення в реєстр і видача наказу, тобто людина стає власником земельної ділянки. Далі потрібно звернутися ще до державного реєстратора, щоб у державному реєстрі зафіксувати право на нерухоме майно. Це перший етап”, – зазначив Бондар.
Другий етап, за його словами, полягає в тому, щоб розробити містобудівну документацію, у цьому випадку – це детальний план території. Він розробляється відповідно до рішень і дозволів районної державної адміністрації.
Третій етап – підведення комунікацій. І лише на четвертому етапі люди зможуть розпочати будівництво, каже Бондар.
Під час прес-конференції учасниці програми “Земля і доступне житло” проекту “Абрамівка” Світлані Олейнік вручили наказ про право власності.