Євген Панов ймовірно зазнав тортур – Євромайдан SOS
Звинувачуваний у Росії в диверсіях Євген Панов ймовірно зазнав тортур.
Про це йдеться у заяві правозахисної ініціативи Євромайдан SOS.
“10 серпня на російських телеканалах показали сюжет, де люди в балаклавах з написом ФСБ ведуть по коридору Євгена Панова з легко помітними слідами тілесних ушкоджень. Ці кадри недвозначно свідчить про застосоване до нього фізичне насильство і, можливо, тортур”, – розповідають правозахисники.
Вони нагадують, що вже 11 серпня ФСБ оприлюднила відео допиту, на якому Євген Панов вже має нові тілесні ушкодження.
“Характер цих ушкоджень (набрякле обличчя, спухлі губи, а також важке дихання) дає підставу вважати, що його душили надягнутим на голову пакетом. Також впадає в очі, що він вимовляє заздалегідь узгоджений текст, що побічно підтверджується кількістю монтажних склеєних протягом декількох хвилин відео (швидше за все, відповіді на деякі питання доводилося перезаписувати)”, – вважають у Євромайдан SOS.
“Загадкові обставини зникнення, явні сліди насильства і поширеність тортур як методу роботи російських правоохоронних органів вказують на ймовірність того, що Євген Панов зазнав фізичного насильства для отримання “зізнань”, – йдеться у заяві Євромайдан SOS.
За словами рідних, 6 серпня Євген, який працює водієм автобуса, відправився на відпочинок з друзями в межах Запорізької області. З відпочинку він збирався повернутися не пізніше ранку 8 серпня.
Родичі стверджують, що Євген добре розумів загрози перебування на окупованій території, і добровільно не став би ризикувати, оскільки разом з дружиною найближчим часом планували дитину.
Правозахисники нагадують, що Євген більше року відслужив добровольцем в АТО, після повернення займався волонтерською діяльністю, працював у виконкомі місцевої ради.
“Рідні вважають, що Євген Панов міг бути викрадений з території материкової України та незаконно вивезений співробітниками ФСБ на окуповану територію. За їх зверненням поліція України відкрила кримінальне провадження за статтею незаконне позбавлення волі або викрадення людини“, – кажуть правозахисники.
Вони наголошують, що сценарій викрадення українців і сфабрикованих звинувачень у терористичній діяльності вже неодноразово застосовувався російськими спецслужбами задля пропаганди.
“Слід згадати викрадення і незаконне переміщення на територію Росії української льотчиці Надії Савченко, ув’язнення українського режисера Олега Сенцова в колонії суворого режиму на 20 років за сфабрикованою справою про тероризм, абсурдні звинувачення в застосуванні заборонених засобів і методів ведення війни трактористу Сергію Литвинову, за які Генеральна прокуратура РФ згодом принесла йому “свої вибачення” та інші”, – йдеться у повідомленні.
На думку ініціативи, широкий розголос і контроль міжнародного співтовариства можуть стати свого роду превентивним заходом проти тортур і жорстокого поводження.
Євромайдан SOS звертає увагу міжнародної спільноти на необхідність контролю над справою Євгена Панова для безперешкодного доступу незалежного адвоката, який може надати кваліфіковану юридичну допомогу. Правозахисники також вважають за необхідним забезпечити доступ міжнародних організацій і правозахисників для перевірки стану здоров’я та умов утримання затриманого українця.
Нагадаємо, сьогодні Євген Панов, а також оголошені пізніше Андрій Захтей, Ридван Сулейманов, єдині з публічно представлених російськими спецслужбами обвинувачені, які нібито входили до ліквідованої “диверсійно-розвідувальної групи”.
Євромайдан SOS вимагає від Російської Федерації публічно оголосити імена інших затриманих людей з метою недопущення до них тортур і жорстокого поводження під час проведення слідчих дій.
Як відомо, 10 серпня Федеральна служба безпеки Росії звинуватила Міністерство оборони України в підготовці терактів в анексованому Криму.
Український Генштаб назвав ці заяви провокацією, а президент Петро Порошенко вважає їх фантазіями Росії.
15 серпня повідомлялось, що число затриманих “у справі про підготовку диверсій” в окупованому Російською Федерацією Криму збільшилося до дев’яти осіб.
За даними українських правозахисників, після звільнення Надії Савченко, Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенко в Росії продовжують утримуватись за ґратами щонайменше 29 українців. Із них 15 – кримські татари.