Інститут нацпам’яті рекомендує Кропивницькому змінити прапор і герб через звʼязок з російською символікою

Дата: 10 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті (УІНП) рекомендує Кропивницькій міській раді переглянути офіційну символіку міста через її зв’язок з традиціями Російської імперії.

Про це йдеться у фаховому висновку УІНП.

Фото: Кропивницька міська рада

Так, УІНП проаналізував окремі елементи чинного герба та прапора, зокрема літерний вензель “СЄ”, який асоціюється з російською імператрицею Єлизаветою Петрівною – дочкою Петра I та Катерини I.

Комісія пояснила, що цей символ історично пов’язаний з гербом Єлисаветграда (нинішнього Кропивницького), затвердженим у 1845 році. Тоді за розпорядженням царської влади на гербі міста розмістили вензель імператриці.

Крім того, у висновку зазначається, що сучасна міська символіка містить зображення земляних укріплень фортеці святої Єлисавети, закладеної 1754 року як російський військовий форпост. Ця фортеця слугувала опорним пунктом для імперської експансії на землях Вольностей Війська Запорозького та стала відправною точкою для ліквідації Запорозької Січі у 1775 році.

Відповідно до Закону України “Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, такі елементи підлягають вилученню.

Комісія УІНП рекомендує міській владі звернутися до Українського геральдичного товариства, яке розробляє герби, прапори та емблеми, орієнтуючись на українські історичні традиції.

У коментарі “Суспільному” керівник пресслужби міської ради Сергій Якунін розповів, що топонімічна комісія розгляне висновок УІНП та ухвалить рішення про початок процедури розроблення нових символів міста. Також із сайту та фейсбук-сторінки міської ради приберуть імперські знаки. Це планували зробити раніше, проте чекали на підтвердження від Українського інституту національної пам’яті.

Якунін також зазначив, що з 20 грудня 2024 до 20 січня 2025 року в Кропивницькому проводили громадське опитування щодо зміни міської символіки. У ньому взяли участь 178 містян, із яких 102 підтримали оновлення герба та прапора, а 76 виступили проти.

Нагадаємо, що в суспільстві зберігається значний інтерес до історії, а також зростає підтримка українців до державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті. Водночас дослідники зафіксували динаміку в ставленні українців до російських та українських політичних і культурних постатей. У сприйнятті українських історичних постатей відбуваються досить динамічні зміни в позитивний бік, зокрема позитивне ставлення до провідника ОУН Степана Бандери за рік зросло на 10%, зазначають соціологи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter