Індекс медіаграмотності українців старших за 66 років майже на 30% нижчий від загального – дослідження

Дата: 04 Липня 2024
A+ A- Підписатися

Індекс медіаграмотності українців старших за 66 років майже на 30% нижчий від загальноукраїнського рівня.

Про це під час презентації результатів дослідження “Індекс медіаграмотності: Українці 66+” повідомила старша наукова співробітниця Інституту соціології НАН України та кандидатка соціологічних наук Марта Наумова.

Фото: Depositphotos

“Якщо говорити про загальний індекс медіаграмотності серед категорії віком 66+, то цілком очікувано, що він нижчий, ніж в української аудиторії в цілому (це вік від 18 до 65 років), і нижчий суттєво – майже на 30%. Серед українців у цілому 76% мають середній та високий індекс медіаграмотності. Серед громадян віком 66+ ця частка становить лише 45%. Майже кожен із наших ключових показників субіндексів — розуміння, використання, цифрова компетентність, чутливість до спотвореного контенту — нижчий у цієї категорії”, – розповіла Наумова.

За її словами, субіндекс і Субіндекс – це показник, який є частиною більш загального індексу і відображає окремий аспект або компонент цього загального індексу. чутливості до спотвореного контенту в українців віком 66+ становить лише 50%, водночас у загальноукраїнської аудиторії 70%. Субіндекс цифрової компетентності – 20% (проти 55%), субіндекс розуміння – 60% (проти майже 68% у загальноукраїнської аудиторії), субіндекс використання – 27% (38% у загальноукраїнської аудиторії).

Науковиця підкреслила, що при цьому немає суттєвої різниці у відповідях людей віком 66+ та загальноукраїнської аудиторії на запитання, в чиїх інтересах працюють медіа: 28% і 30% з опитаних відповідно вважають, що в інтересах власників та інвесторів медіа.

Серед осіб віком 66+ більш критично ставляться до телемарафону 38%, серед загальноукраїнської аудиторії – 27%.

Результати дослідження свідчать про те, що за останній рік у людей віком 66+ суттєво змінилися медійні вподобання, зокрема, зросла зацікавленість медійними продуктами українського виробництва, суспільно-політичним контентом, матеріалами військових експертів.

Водночас від 78% до 90% опитаних повністю відмовилися від медіапродуктів російського виробництва, у тому числі музики.

Джерелами інформації про суспільно-політичне життя українці віком 66+ назвали телемарафон “Єдині новини” (55%), спілкування з членами родини (33%), ефіри телеканалів, які не транслюють телемарафон (34%). 40% дізнаються новини через соціальні мережі, 30% – через месенджери (телеграм, вайбер тощо). Телебачення залишається для більшості українців віком 66+ основним джерелом новин, до якого вони звертаються протягом тижня – про це кажуть 69% опитаних (серед українців у цілому – 32%).

Користуються інтернетом щодня або майже щодня 51% опитаних віком 66+, 42% – не користуються взагалі. Основним пристроєм доступу до мережі у 90% є смартфон.

Водночас 60% людей віком 66+ відзначають важливість проблеми дезінформації, проте старша аудиторія вважає, що “інтуїтивно” може її визначити. Лише 29% українців віком 66+ перевіряють інформацію на достовірність.

Найбільш надійними джерелами інформації люди віком 66+ назвали інтервʼю з очевидцями подій (56%), думки відомих експертів (39%), офіційні органи влади (32%).

Кількісне дослідження відбулось методом інтервʼю обличчя до обличчя за допомогою планшета за стандартизованим опитувальником (CAPI). Польовий етап здійснено компанією New Image Marketing Group з 23 грудня 2022-го по 12 січня 2023 року. Загалом опитано 400 респондентів віком 66+ в усіх регіонах України, окрім тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької областей та АР Крим.

Нагадаємо, що Український інститут медіа та комунікації провів дослідження потреб людей старшого віку (старші 60 років) у сфері медіаграмотності. Згідно з результатами опитування, більшість респондентів не приділяють уваги встановленню паролів в інтернеті та на своїх електронних пристроях, окрім як у банківських додатках та “Дії”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter