Харківське видання “Люк” запустило освітню кампанію на сітілайтах, присвячену видатним українкам

Дата: 08 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Харківське медіа “Люк” запустило освітню кампанію на сітілайтах міста, метою якої є вшанування українських жінок, чиї імена заслуговують на те, щоб бути увічненими в назвах вулиць.

Про це розповіли на сайті видання.

Фото: Люк

Проєкт “Іменем жінки” стартував на початку березня. Журналістка “Люка” Дарина Карапетян дослідила загальний реєстр урбанонімів Харкова та встановила, що з 3149 назв лише 1% присвячений жінкам.

Після аналізу розпочався пошук видатних постатей. До переліку увійшли жительки Харкова та інших міст, представниці науки й мистецтва, відомі в Україні та за її межами, а також жінки українського походження, які здобули світове визнання.

За словами команди проєкту, назви вулиць, провулків, скверів і проспектів, які вшановують відомих особистостей, формують меморіальний ландшафт міста. Саме тому важливо, щоб жіночі постаті були включені в топоніміку на рівні з чоловічими, адже вони є частиною історії досягнень і втрат спільноти.

Фото: Люк

Як розповіла головна редакторка “Люка” Катерина Переверзева у коментарі “Детектору медіа”, у проєкт увійшло 11 жінок. Серед них – художниця Соня Делоне, яка стала першою жінкою з персональною виставкою у Луврі, історикиня та археологиня Наталія Полонська-Василенко, співачка Квітка Цісик, чий голос представляв Україну в діаспорі, а також письменниця й засновниця першої української феміністичної організації Наталія Кобринська.

На сітілайтах розміщені фотографії обраних жінок, інформація про їхню діяльність, опис проєкту та QR-код, що веде на інстаграм-сторінку “Люка” з посиланням на детальний матеріал.

Переверзева зазначила, що напередодні запуску кампанії команда опублікувала відео з символічним контрастом: на одному боці – вітання міського голови з “днем весни і краси”, а на іншому – сітілайт із зображенням української художниці Ади Рибачук. За її словами, це місце вибрали не випадково – сітілайт розташований біля архітектурної пам’ятки, поруч із якою триває незаконне будівництво, попри протести містян та ігнорування проблеми міською владою.

Фото: Люк

Головна редакторка наголосила, що цей випадок демонструє розбіжність між світоглядом міської влади та запитом активної громадськості. Вона додала, що кампанія вже отримує позитивні відгуки й сприймається аудиторією як “ковток свіжого повітря” на тлі традиційних архаїчних привітань.

За її словами, кампанія триватиме: плануються додаткові публікації у соціальних мережах та співпраці з лідерами думок, щоб більше українців дізналися про видатних жінок, гідних того, аби їхні імена стали частиною міської топоніміки.

Нагадаємо, що торік до 8 березня у Харкові відбулася акція “Мапі України – жіночі імена”, яка має на меті увічнити видатних жінок у топонімах країни. Ініціювала акцію коаліція громадських та державних організацій “Харківщина – 1325”, яка хоче, щоб імена видатних жінок, які сприяли розвитку суспільства, не стиралися з історії. Організатори прагнули перейменувати 140 топонімів в Україні на честь видатних жінок.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter