Голову парламенту просять сприяти терміновій ратифікації Стамбульської конвенції

Дата: 16 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Центр інформації про права людини та міжнародна правозахисна організація Amnesty International продовжують кампанію за ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству, відомої як Стамбульська конвенція.

Організації збирають підписи під зверненням до голови Верховної Ради України Андрія Парубія та голови Комітету ВР у закордонних справах Ганни Гопко із закликом щодо термінової ратифікації Стамбульської конвенції.

У зверненні, зокрема, наводиться інформація від Мінсоцполітики, згідно з якою протягом 2016 року зафіксовано 96 143 звернення за фактом насильства в сім’ї, з яких 85 037 звернень надійшло від жінок. Також, згідно з аналізом дзвінків на Національну “гарячу” лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації протягом 2016 року з питань, пов’язаних з домашнім насильством, було отримано 34 758 дзвінків. Крім того, протягом 2015 року кількість таких дзвінків склала 2486, що свідчить про збільшення кількості звернень протягом року у 14 разів.

“За кожною цифрою цієї статистики – долі людей. І можна лише уявити, скільки випадків домашнього насильства лишаються прихованими”, – йдеться у зверненні.

ПІДПИСАТИ ЗВЕРНЕННЯ тут

Правозахисники нагадують, що Стамбульська конвенція стала результатом багаторічної поступової та фундаментальної роботи європейської спільноти з визнання проблеми насильства щодо жінок та розробки шляхів з подолання цього явища. Крім того, Стамбульська конвенція є беззаперечно прогресивним документом, що забезпечує низку комплексних заходів із запобігання та протидії насильству над жінками та домашньому насильству. Вона визнає насильство стосовно жінок порушенням прав людини, і водночас одним з видів дискримінації. Важливо взяти до уваги, що Україна була залучена в ці процеси та підписала Стамбульську конвенцію ще у 2011 році.

Але, незважаючи на усе це, у Верховній Раді України наразі точаться дискусії щодо відмови від ратифікації Стамбульської конвенції, а відтак і початку подолання явищ, що викликають осуд у європейського співтовариства та провідних держав світу та, що найважливіше, у громадянок та громадян України.

Підписанти звернення наголошують, що українці зробили свій вибір на користь євроінтеграційного шляху України та продовжують виборювати можливість слідувати йому, тож члени парламенту мають поважати цей вибір. Неприпустимо зволікати з ратифікацією Стамбульської конвенції.

ПІДПИСАТИ ЗВЕРНЕННЯ

“Ратифікація Стамбульської конвенції – це вже не просто нагальне питання. А те, що мало давно вирішитися на законодавчому рівні. Сьогодні Україна має вже робити наступні кроки до впровадження ефективних механізмів захисту для потерпілих від домашнього насильства. Будь-яка людина прагне жити в безпечній країні. І президент та народні депутати можуть надати цей захист. Більше того – вони зобов’язані”, – говорить співкоординаторка кампанії за ратифікацію Стамбульської конвенції, головна редакторка Центру інформації про права людини Ірина Виртосу.

Нагадаємо, Стамбульська конвенція мала бути ратифікована Україною ще у другому кварталі 2016 року, як це було записано у Плані законодавчого забезпечення реформ в Україні. Потім ратифікація відкладалась на липень, потім на серпень 2016 року.

14 листопада 2016 року президент України Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України “Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами”, відомої як Стамбульська конвенція.

Але ратифікація досі не відбулася, більше того, депутати поставили це питання на паузу.

Проти ратифікації Стамбульської конвенції висловилась Всеукраїнська рада церков. Там вважають, що ратифікація Стамбульської конвенції несе в собі серйозні ризики для українського суспільства та сім’ї, оскільки поряд із протидією домашньому насильству запроваджується проблематичне визначення поняття “ґендер”. Зокрема, на переконання Ради церков, Стамбульська конвенція пропагує одностатеві стосунки.

Натомість депутатки з МФО “Рівні можливості” та ґендерні активістки занепокоєні, наскільки церква втручається у справи державні, хоча в Конституції України закріплено, що церква відділена від держави.

Зокрема, директорка “Ла Стради” Катерина Левченко на засіданні громадської ради МФО “Рівні можливості”, яке відбулося 3 березня, наголосила, що “церква стає частиною державних процесів”.

ПІДПИСАТИ ЗВЕРНЕННЯ

“Церква втручається в державні справи. Давайте речі називати своїми іменами”, – зазначила Левченко. Також Левченко додала, що незважаючи на те, що в Україні є потужне експертне середовище, яке за ратифікацію Стамбульської конвенції й публічно про це говорить, паралельно із цим ідуть “інші державні процеси”.

Тим часом статистика домашнього насильства погіршується – у 2016 році на “гарячу лінію” “Ла Страда-Україна” звернулося понад 38 тисяч осіб, 90 % з них – з питань домашнього насильства. Якщо рахувати в пропорціях: кількість дзвінків у порівнянні з минулим роком збільшилася в 14 разів.

З 6 по 14 лютого Центр інформації про права людини та Amnesty International в Україні проводили кампанію #КонвенціяУПодарунок, присвячену питанню протидії домашньому насильству в Україні. Потужна підтримка кампанії “КонвенціяУподарунок” українців, вихід на Марш 8 березня, численні статті й публічні виступи в медіа – це все свідчить про готовність українського суспільства до прийняття такого важливого міжнародного документу.

Правозахисники закликали депутатів ратифікувати Стамбульську конвенцію, бо вона потрібна для того, щоб:

– забезпечити належне розслідування на основі свідчень потерпілих та справедливий розгляд справи у суді;

– забезпечити повагу правоохоронних органів до потерпілої особи в момент, коли вона повідомляє про випадки травмування;

– створити національну лінію телефону довіри;

– ізолювати кривдника від потерпілої особи й гарантувати безпеку потерпілій особі;

– гарантувати комплексну допомогу потерпілій особі й ефективне покарання кривдника.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter