Глава Ради Європи запропонувала варіанти створення трибуналу для керівництва РФ

Дата: 08 Лютого 2023
A+ A- Підписатися

Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич розіслала урядам країн-членів РЄ різні варіанти створення спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності керівництва РФ, а також інформацію про відповідну допомогу Ради Європи. 

Про це пише “Європейська правда” з посиланням на відповідний документ

Марія Пейчинович-Бурич. Фото: Рада Європи

Так, одним із запропонованих варіантів є створення спеціального трибуналу шляхом укладення багатосторонньої угоди між Україною та іншими зацікавленими державами за прецедентами Нюрнберзького міжнародного військового трибуналу, Міжнародного військового трибуналу для Далекого Сходу або Міжнародного кримінального суду.

Іншим варіантом є створення спеціального трибуналу за угодою між Україною та міжнародною організацією, зокрема ООН. Як зазначає Пейчинович-Бурич, створення спеціального трибуналу безпосередньо ООН на основі резолюції Ради Безпеки ООН є юридично можливим, але не видається перспективним через ймовірне застосування Росією права вето. 

Резолюція, ухвалена Генасамблеєю ООН, не зможе створити міжнародні зобов’язання, обов’язкові для виконання будь-якою державою. Водночас ця резолюція могла б дозволити генеральному секретарю ООН укласти угоду між Україною та ООН про створення міжнародного трибуналу для судового переслідування злочину агресії проти України. Крім того, такий двосторонній договір легше укласти, і він набрав би чинності швидше, ніж багатосторонній.

Ще одним варіантом може бути гібридний трибунал, заснований на українському праві та схвалений або підтриманий Генасамблеєю ООН. Такий трибунал, ймовірно, буде пов’язаний із правовою системою України та відносно сильними міжнародними компонентами.

Примітно, що будь-яка діяльність, пов’язана зі спеціальним трибуналом, повинна координуватися з відповідними наявними механізмами, зокрема з Міжнародним кримінальним судом.

Насамкінець генеральна секретарка запропонувала можливу допомогу Ради Європи, приміром у доборі та призначенні суддів, розробленні правил доказування і процедури, наданні експертизи щодо ведення справ, а також у відрядженні експертів. Організація також готова запропонувати свою підтримку “тимчасовій прокуратурі”.

Нагадаємо, що у вересні 2022 року президент України Володимир Зеленський створив робочу групу з опрацювання питання формування спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Відомо, що трибунал буде не проти Росії як держави, а проти конкретних осіб, найвищого політичного і військового керівництва РФ за скоєння злочину агресії проти України. Для притягнення до відповідальності Росії як держави відповідну справу слухатимуть у Міжнародному суді ООН. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: