Генпрокурор Луценко блокує в парламенті законопроект про виправлення судових помилок – нардеп

Дата: 14 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Законопроект №2033а про виправлення судових помилок у справах довічно засуджених не ставиться на голосування за ініціативи Генпрокурора Юрія Луценка. 

Про це заявив позапартійний нардеп Віктор Чумак, передає кореспондент Центру інформації про права людини

“Його не ставлять на голосування, бо якщо незаконно засуджені вийдуть з-за ґрат, то судити треба тих, хто незаконно їх туди посадив. Тому Луценко (Юрій Луценко, Генпрокурор України – ред.) не хоче, аби цей законопроект стояв у порядку денному, як, власне, й самі судді не хочуть”, – заявив він під час акції протесту на підтримку законопроекту.

Віктор Чумак закликав громадян збиратись на акції протесту на підтримку законопроекту #2033a.

14 березня під Верховну Раду вийшли десять протестувальників, які вимагали ухвалення документу у другому читанні. Вони обурені, що парламент другий рік не голосує за нього у другому читанні. Рідні довічно засуджених та правозахисники планують виходити на акції протесту кожного пленарного вівторка. 

Законопроект виписує процедуру, коли апеляційна інстанція може переглянути справи із судовими помилками. Він пропонує переглядати ті справи, вироки яких винесли під час дії Кримінального-процесуального кодексу 1960 року.

Законопроект містить виключний перелік підстав для перегляду:

1) обвинувальний вирок, за відсутності інших доказів, які поза розумним сумнівом доводять вину засудженого, ґрунтується на:

— показаннях особи, отриманих внаслідок порушення права не свідчити проти себе;

— суперечливих свідченнях або свідченнях особи, яка отримала певну вигоду внаслідок засудження;

— викривлених обставинах, які очевидно не відповідають доказам у справі;

— обставинах, встановлених з істотним порушенням права особи на захист;

2) суд ухвалив обвинувальний вирок, невмотивовано відкинувши докази, що виправдовують засудженого;

3) призначене засудженому покарання вочевидь неспівмірне (занадто суворе) вчиненому злочину;

4) покарання у виді довічного позбавлення волі суд призначив без наведення обґрунтування неможливості призначення покарання на визначений строк.

Раніше від голосування за документ відмовилась фракція “Народний фронт”

У січні заступник міністра юстиції Денис Чернишов назвав практику виправлення судових помилок необхідною та поширеною у світі. 

У листопаді минулого року рідні тих довічно засуджених, у провині яких сумніваються правозахисники, закликали народних депутатів проголосувати за законопроект. 

Раніше правозахисники у Верховній Раді представили виставку, яка розкриває 8 історій довічно засуджених, у яких правозахисники наголошують на судових помилках. Вони також презентували фільм “Свавільно засудженим – волю”.

Нагадаємо, 20 жовтня 2016 року у Лук’янівському СІЗО помер засуджений до довічного ув’язнення Олександр Рафальський, який також, за твердженнями низки українських та міжнародних правозахисників, був засуджений незаконно.

Рафальський раптово помер від серцевого нападу 20 жовтня на 46 році життя у київському СІЗО №13. Олександр Рафальський, звинувачений у вбивстві п’ятьох людей, отримав довічне ув’язнення. Рафальського били гумовими кийками, катували електричним струмом, стріляли над головою холостими патронами, вивозили до лісу копати собі могилу. Олександр так і не зізнався у вбивстві та не підписав явку. Попри це, був засуджений: проти нього свідчили інші затримані — також, за словами його матері Тамари Рафальської, під тиском міліції.

Також у січні 2017 року у Львівській установі виконання покарань №19 помер Андрій Сорока, засуджений до довічного ув’язнення. Харківська правозахисна група (ХПГ) вважає його справу такою, в якій його винуватість викликає розумний сумнів.

Підписати петицію на підтримку законопроекту можна за цим посиланням

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: