Газета “Спротив” розмістила сексуалізований малюнок жінки зі зброєю: що з цим не так?

Дата: 16 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

У випуску газети “Спротив” за 5 квітня 2024 року розмістили малюнок у стилі пінап художника Олексія Бондаренка, на якому зображено оголену жінку, що тримає зброю. Військовослужбовиці та медіаекспертки вбачають у цьому дискримінацію.

На цю публікацію звернула увагу військова Аліна Сарнацька.

Дискримінаційна ілюстрація, опублікована в газеті “Спротив”. Фото з фейсбук-сторінки Аліни Сарнацької

Аліна розповіла, що про це зображення в газеті їй написали декілька жінок-військових, яким боляче та образливо бачити таке ставлення до військовослужбовиць. 

Сарнацька припускала, що газета є офіційним медіа Сил ТрО, однак, за інформацією джерел Інституту масової інформації, це видання не є офіційною газетою ТрО.

“Художник Бондаренко наочно проілюстрував, що Командування Сил ТрО ЗСУ не має поваги до жінок, які стали на захист України. Це особливо дивно бачити з боку ТрО, адже туди на початку повномасштабної війни потрапили більшість жінок. Пишаюсь, що знайома з цими завзятими, сильними і сміливими жінками”, – написала військова.

За її словами, така ілюстрація порушує як відомчий План дій з гендерних питань в оборонній сфері, так і Національний план з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325.

“Гендерна рівність в силах безпеки і оборони – це одна з вимог для вступу України до НАТО”, – нагадала Сарнацька.

У коментарі виданню ZMINA голова ГО “Жінки в медіа” та членкиня Комісії з журналістської етики Ліза Кузьменко звернула увагу на те, що ця ситуація з газетою “Спротив” нагадує події 2022 року, коли в День Збройних сил України 5 канал випустив календар з фотографіями оголених журналісток. Канал назвав це акцією на підтримку армії, проте це спричинило хвилю обурення в медійній спільноті, а “Жінки в медіа” ініціювали заяву, у якій назвали таку акцію сповненою дискримінаційних і сексистських наративів.

“Я хочу ще раз нагадати, що подібні зображення жінок, як випустила газета “Спротив”, нівелюють роботу, яку роблять медіа і громадянське суспільство для того, щоб жінок в Україні, зокрема військовослужбовиць, не сприймали як сексуальний об’єкт. Жінки-військові самі часто стикаються із сексизмом і сексуальним насильством і вимушені боротися з цими явищами”, – наголосила Ліза. 

Вона також зазначила, що цікаво було б дізнатися, чиїм коштом виходить тираж газети “Спротив”.

“Держава має публічно засудити подібну практику, а тираж цієї газети має бути знищений”, – переконана експертка.

Медіааналітикиня та дослідниця гендерного балансу ІМІ Яна Машкова вважає, що такі зображення принижують та дискримінують жінок-військовослужбовиць.

“Зображення жінок у сексуалізованих картинках для підняття настрою і “бойового духу” військових – це оманлива думка. Такі зображення, з урахуванням офіційного видання, щонайменше принижують та дискримінують жінок-військовослужбовиць, а їх на сьогодні в українській армії понад 62 тисячі.

Впевнена, що у випускових редакторів цієї газети точно немає в планах друкувати наступний номер із зображенням напівоголеного чоловіка для підняття настрою військовослужбовиць. За роки дослідження гендерного балансу ми не фіксували в медіа зображення або інформаційні кейси, де чоловіків зображували як об’єкт сексуалізації”, – каже вона.

Крім того, експертка зауважила, що такі кейси практично неможливо побачити десь в офіційних виданнях армії західних країн, оскільки це сексистський вияв щодо жінок.

Тим часом на це обговорення відреагувала і пресслужба Сил територіальної оборони ЗСУ, зазначивши, що в часописі “Спротив” планувалось опублікувати цілий цикл схожих пінап-публікацій за участю і чоловіків у лавах ЗСУ та навіть пар військовослужбовців.

“Хочемо зауважити, що першочергово цей вісник орієнтований на військовослужбовців та військовослужбовиць ЗСУ, які перебувають безпосередньо на фронті і яким може бути недоступна мережа Інтернет. А підтримувати їх, в тому числі психологічно, ми обов’язково мусимо. Обираючи для розвороту пінап-ілюстрацію, ми не мали на меті образити чи об’єктивізувати військовослужбовиць, зокрема й тих, які щоденно #пліч_о_пліч з побратимами та посестрами боронять наш край від окупанта”, – зауважили в пресслужбі.

Головна мета цих ілюстрацій, як зазначають у Силах ТрО ЗСУ, – ментальна підтримка військових на “нулі”, про що свідчать розміщені на постері QR-коди, один з яких – про протокол психологічної підтримки “Я поруч!”.

Крім того, Сили оборони поділилися, що незабаром планують створити освітній матеріал про гендерну рівність у Збройних силах України.

“Щоб не припускатись невірних трактувань у майбутньому на всіх рівнях, запрошуємо до співпраці. Чекаємо на ваші матеріали чи пропозиції в особистих повідомленнях. Це дозволить кожному та кожній, хто боронить нашу державу, уникнути ситуацій сексистського характеру. Звичайно, на майбутнє всі надані об’єктивні зауваження ми врахуємо. У той же час дякуємо всім, хто підтримав нас”, – додали в пресслужбі.

Нагадаємо, що, згідно з результатами дослідження присутності сексизму в онлайн-медіа та національному телемарафоні “Єдині новини”, в українських онлайнових медіа досі зустрічаються вияви лукізму, еротизації та дискримінації жінок. Найбільше зневажливих матеріалів містять саме таблоїди, які не дотримуються професійних стандартів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter