Есбівці викрили хакерів, які атакували міжнародні фінустанови, що надають допомогу Україні
Кіберфахівці Служби безпеки України разом із правоохоронцями зі США, ЄС, Великої Британії та інших країн-партнерів викрили учасників міжнародного угруповання хакерів “LockBit”, які блокували роботу фінансових установ західних країн та вимагали гроші за відновлення роботи.
Про це повідомляють СБУ та Національна поліція України.
“Протягом майже п’яти років хакери здійснили більш як 3 тисячі кібератак проти фінансових установ та корпорацій західних країн, які надають оборонну допомогу Україні. Задокументовано, що тільки з однієї з американських компаній вони вимагали понад 90 мільйонів доларів США. Для викрадення корпоративних відомостей ті використовували спеціально розроблені програми-вимагачі”, – йдеться в повідомленні.
Серед організаторів та учасників угруповання були громадяни України та Росії.
Підозрювані, яких затримали в Україні, – це батько та син. Від їхніх дій постраждали фізичні особи, підприємства, державні установи та заклади охорони здоровʼя у Франції. Слідчі провели низку обшуків за місцем проживання в їхньому будинку в Тернополі, вилучили мобільні телефони й комп’ютерну техніку.
За даними розслідування, учасники міжнародного угруповання дистанційно “запускали” шкідливе програмне забезпечення на комп’ютери користувачів. “Вірус” збирав інформацію, а потім блокував роботу техніки та “пропонував” її відновити після оплати послуги.
У разі відмови хакери погрожували паралізувати весь технологічний процес потерпілих компаній та оприлюднити їхню конфіденційну інформацію в мережу.
Зрештою правоохоронці вилучили понад 30 серверів у США та семи країнах Євросоюзу, з яких підозрювані, ймовірно, проводили кібератаки й де зберігали викрадені дані. Також правоохоронці заблокували понад 200 криптовалютних рахунків.
Нагадаємо, що департамент кіберполіції за 2023 рік виявив понад 3600 кіберзлочинів. Також минулого року правоохоронці провели 18 міжнародних спецоперацій у цій сфері.
За оперативного супроводу кіберполіції до суду скерували обвинувальні акти щодо скоєння більш ніж 4 тисяч злочинів, а також вдалося відшкодувати майже 144 мільйони гривень збитків (з урахуванням арештованого та вилученого майна).