Дитячий омбудсман заявляє, що Кабмін планує скасувати реформу інтернатів
Кабінет Міністрів надіслав на погодження до Уповноваженого президента з прав дитини Миколи Кулеби проєкт розпорядження про внесення змін до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки, який фактично зупинить реформу інтернатів.
Про це на сторінці у фейсбуку повідомив Кулеба.
Реформа інтернатів в Україні розпочалась у 2017 році та мала на меті створити умови, щоб дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах або мають проблеми зі здоров’ям, виховували в рідних, прийомних чи патронатних родинах.
Як розповідав невдовзі після затвердження національної стратегії реформування Микола Кулеба, з 2016 до 2018 року кількість дітей в інтернатних закладах зросла зі 105 тисяч до 106 тисяч, а на їхнє утримання держава витрачає щороку понад 8 мільярдів гривень. Водночас 80% цієї суми йде на утримання будівель та заробітну плату співробітникам, з яких трохи більш ніж половина – це медичні та педагогічні працівники.
Згідно зі стратегією, в державних інституціях до 2026 року мали проживати менш ніж 0,5% дітей із загальної кількості дитячого населення, однак наразі цей показник дорівнює 1,5% та в кілька разів перевищує аналогічні показники в країнах ЄС. Задля розв’язання цієї проблеми держава мала створювати широку мережу будинків сімейного типу та патронатних родин.
Також у громадах мали створювати умови для підтримки родин із груп ризику. Наявні інтернатні заклади повинні були перепрофільовувати під потреби кожної конкретної громади.
Поданий на погодження до Офісу Уповноваженого президента з прав дитини проєкт пропонує відтермінувати до 2026 року норми, згідно з якими дітей до трьох років припиняли влаштовувати до інтернатів. У першій редакції документа це був один з ключових пріоритетів.
“Саме на дітей цього віку інституційний догляд впливає найбільш травматично, про що говорять численні дослідження! В Україні у 2019 році 1 639 дітей віком до трьох років були влаштовані в інтернати. Я абсолютно впевнений, що держава має достатньо ресурсу, щоб створити належні умови для цих дітей і не допустити потрапляння їх у заклади”, – зауважує Кулеба.
Також урядовці пропонують вилучити з реформи 70% інтернатних закладів системи освіти, а саме спеціальні та спеціалізовані заклади, у складі яких є пансіон. Уповноважений пояснює, що реформу пропонують звузити лише до:
- будинків дитини (їхню реформу відтерміновують до 2026 року);
- дитячих будинків-інтернатів системи соціального захисту (для дітей з важкими формами інвалідності);
- дитячих будинків системи освіти, в яких станом на січень поточного року залишилось 1 057 дітей, що є менш ніж 1% загальної чисельності дітей в інтернатах.
“На жаль, окремі депутати, всупереч рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, у яких інституційне розміщення дітей допускається лише в якості крайнього заходу і тільки якщо це відповідає найкращим інтересам дитини, борються за систему інтернатів з цілодобовим перебуванням у них дітей, вважаючи прийнятним розлучення дитини з батьками”, – наголосив Кулеба.