Доступ ГПУ до документів “Нового времени” порушує свободу слова – ЄС
Рішення Печерського районного суду про надання Генпрокуратурі доступу до електронних файлів та іншого листування журналіста видання “Новое время” Івана Верстюка суперечить принципу свободи преси.
Про це йдеться в заяві представництва ЄС в Україні, яке воно розмістило на сторінці у Facebook.
Свобода преси, за словами представництва, відіграє надважливу роль у сприянні розвитку належного урядування, прозорості та підзвітності як в Україні, так і будь-де поза її межами, а рішення Печерського суду суперечить цьому.
“Жодне рішення не має порушувати засадничі свободи медіа, а також міжнародні журналістські стандарти, такі як захист джерел журналіста. Розслідувальна журналістика робить значний внесок у боротьбу проти корупції в Україні, яку проголошено найголовнішим пріоритетом країни“, – йдеться в повідомленні.
Також у представництві ЄС в Україні висловили надію, що українська влада гарантує міцний правовий захист журналістів з боку держави.
Нагадаємо, що 4 лютого суддя Печерського райсуду Києва Володимир Карабань окремою постановою надав Генеральній прокуратурі доступ до внутрішніх документів редакції і до всіх матеріалів, які надсилав на електронну пошту видання його журналіст Іван Верстюк. Він автор цілої низки резонансних розслідувань, зокрема про корупцію в оборонних закупівлях.
Речник ГПУ Андрій Лисенко повідомив, що слідчі прокуратури були вимушені отримати доступ до матеріалів “Нового времени” через суд, оскільки власник інформації ТОВ “Видавничий Дім “Медіа-ДК” відмовився надавати необхідні для розслідування матеріали.
19 лютого Медіарух заявив, що розцінює дії Генпрокуратури та рішення Печерського райсуду щодо надання доступу до матеріалів видання “Новое время” як тиск на свободу слова. Комітет захисту журналістів (CPJ) розкритикував українську прокуратуру через тиск на видання “Новое время”.
Згодом очільник Генпрокуратури Юрій Луценко назвав вимогу відомства надати доступ до документів редакції звичайним проханням та не побачив у таких діях утиску журналістської діяльності. Сам Верстюк збирається позиватися до ЄСПЛ.