Досі 9% українців вважають Сталіна “великим вождем”

Дата: 09 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Щонайменше 9% опитаних українців вважають радянського диктатора Йосипа Сталіна “великим вождем”. 

Такі дані дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Shepard Sherbell/Corbis

Виявилось, що 72% українців не вважають Сталіна великим вождем, а 18% вагаються з відповіддю на таке запитання.

На позитивну оцінку Сталіна, як кажуть дослідники, незначно впливають такі фактори як стать, вік та освіта. Втім, кількість тих, хто вважає радянського диктатора” великим вождем”, збільшується у регіональному розрізі: Захід – 6.2%, Центр – 7.1%, Південь – 9.6%, Схід – 15.4%. 

Порівняли дослідники й відношення до Сталіна серед українців та росіян. Для цього використали дослідження російського “Левада-Центру”. 

Так, у 1991–1992 роках практично не було різниці у кількості тих, хто вважав Сталіна великим вождем, у 2016-му різниця вже була статистично значущою (5%), але не дуже великою. 

“У нас немає даних за 2017–2020 роки, але можна припустити, що далі розходження стрімко зростало. У 2021-му різниця склала уже 40%, а у 2023-му – 45%.  Частка росіян, хто так чи інакше згоден з тим, що Сталін великий вождь, з 2021 року практично не змінилася: так вважають 54% опитаних (у травні 2021-го – 56%), але частка тих, хто не згоден із цим судженням, зменшилася, вона становила 12% (у травні 2021-го – 14%), тобто різниця не змінилася”, – діляться роздумами соціологи. 

Більшу різницю можна побачити у динаміці особистого ставлення українців і росіян до Сталіна. Так, якщо у 2012 році в Україні та Росії приблизно однакова частка людей позитивно ставилися до Сталіна, то надалі в Україні загалом ставало менше симпатиків радянського диктатора, а у РФ, навпаки. У Росії між 2012-м і 2023 роком частка тих, хто позитивно сприймає диктатора, зросла з 28% до 63%.

Дослідники, підсумовуючи, назвали ставлення до Сталіна “чутливим індикатором успіху процесів декомунізації в Україні й особливо показовим індикатором різниці між українським і російським суспільством”. 

В Україні колишньому керівництву Радянського Союзу, серед яких Сталін та Лаврентій Берія, кілька років тому оголосили підозри у вчиненні геноциду кримськотатарського народу в 1944 році. 

Нагадаємо, що за понад 20 років при владі Путіна у Росії встановили диктатуру. 

Цікаво, що ще 2012 року, коли Путін тимчасово обіймав посаду очільника російського уряду, він обіцяв росіянам, що Росія ніколи не стане диктатурою.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter