Прокуратура Криму встановила організаторів та виконавців геноциду кримських татар

Дата: 20 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Прокуратура АР Крим оголосила про підозру колишньому керівництву Радянського Союзу у вчинені геноциду кримськотатарського народу в 1944 році. 

Про це повідомляє прес-служба відомства у Facebook.

Наразі правоохоронці встановили виконавців і причетних до злочину осіб. Серед них колишній заступник міністра НКВС СРСР, заступник НКДБ СРСР та заступник начальника Управління військ НКВС СРСР з охорони залізниці.

“Незважаючи на великий термін, який сплинув з моменту депортації кримськотатарського народу (75 років) та знаходження доказової бази, у тому числі на території інших сучасних держав, значної кількості потерпілих, які проживають на тимчасово окупованій території півострова, прокуратурою продовжується збір доказів та встановлення винних в організації геноциду кримськотатарського народу та його виконавців, які діяли поза межами України”, – розповіли правоохоронці. 

У прокуратурі зазначають, що стикаються з проблемами під час збору доказів у справі геноциду кримських татар, зокрема через те, що влада країн, куди вислали кримських татар, відмовляється надавати їм дані про злочин.

“З метою отримання копій необхідних архівних документів, установлення та допиту можливих свідків, нами направлено запити про міжнародну правову допомогу до Республіки Узбекистан, Республіки Казахстан і Російської Федерації. Після неодноразових листів-нагадувань ані Узбекистан, ані Казахстан не надали цю інформацію, а Російська Федерація відповіла відмовою. Зокрема, в листі Генеральної прокуратури РФ зазначено, що надання такої інформації суперечить інтересам національної безпеки Російської Федерації. Тому черговим викликом в даному кримінальному провадженні на сьогодні є отримання документів з країн, де було завершено цей злочин”, – наголошують слідчі. 

Читайте докладніше: “Як радянська влада депортувала кримських татар”

Відповідно до висновку експерта Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України, насильницьке переселення кримськотатарського народу та представників інших національних груп з території Кримської АРСР до районів Киргизької РСР, Таджицької РСР, Узбецької РСР, Казахської РСР, а також Башкирської АРСР, Марійської АРСР та інших областей СРСР у 1944 році призвело до загибелі 57,9 тис. осіб, тобто 25,1% від чисельності цих народів.

“Експертизою підтверджено факти створення умов, несумісних з життям депортованих, та нелюдських умов мешкання в спецпоселеннях: “депортованих було розміщено в землянках, підсобних приміщеннях (конюшнях, сушилах тощо) та під відкритим небом. У режимі спецпоселень у депортованих продовжували відбуватися захворювання на тиф, дизентерію, жовтуху, при цьому медична допомога їм також не надавалась, крім того, була значна смертність через систематичне недоїдання”, – посилаються на дослідження Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України правоохоронці. 

Вчені зазначили, що у кримських татар у Криму внаслідок депортації було вилучено: 25 561 будинок, 15 000 дворових забудов, 18 736 земельних наділів, майже 100 тис. свійських тварин, 25 млн книг, фонди 180 бібліотек. 

ДОВІДКА. Депортація кримських татар з Криму відбувалася впродовж 18–20 травня 1944 року. За два дні з півострова радянські силовики насильно переселили до 194 тисяч осіб. У листопаді 2015 року парламент окремою постановою визнав депортацію геноцидом кримськотатарського народу. 18 травня в Україні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримських татар.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: