Для активістів створили мережу колективної безпеки “ЗахисТИ”
Для громадських активістів створили мережу колективної безпеки “ЗахисТИ”, яка стане платформою для запобігання будь-яким нападам чи утискам та реакції на них.
Проект ініціював Рух “Визволення” за участю організацій-партнерів Української Гельсінської спілки з прав людини, Тернопільської правозахисної групи та мережі адвокатів-волонтерів.
Долучитися до мережі може кожна людина, яка через свою громадську діяльність відчуває себе в зоні ризику. Для цього вона повинна заповнити анкету, в якій розповість про свій досвід у громадській діяльності, та описати потенційні загрози для себе через свою активність.
“Після того як ми перевіримо, чи ця людина відповідає принципам та правилам нашої мережі, тобто займається громадською діяльністю і є доброчесною, ми її включаємо до відкритих списків. Ідея полягає в тому, щоб показати, що кожна людина і кожен активіст, який знаходиться в цих списках, знаходиться під захистом. Якщо людину будуть чіпати, то ми всі разом будемо її захищати”, – розповіла під час презентації мережі “ЗахисТИ” її координатор Анастасія Семка.
Зокрема, активістам обіцяють надавати юридичний захист, а за потреби – фізичний. Також фактам переслідувань надаватимуть максимального розголосу.
“Ми віримо, що публічність та привернення уваги до діяльності активістів допоможе запобігти ймовірним нападам”, – уточнила Семка.
На сторінці, де кожен може заповнити анкету, наголошується, що всі члени мережі мають діяти за принципом “один за всіх, і всі за одного”. Якщо протиправні дії будуть вчинятися щодо одного з активістів, то всі інші повинні надавати йому підтримку.
Долучені до “ЗахисТИ” активісти поширюватимуть інформацію про факти тиску на інших учасників мережі, а також за потреби виходитимуть на акції протесту тощо.
“Презентований проект “ЗахисТИ” може стати успішною формою самоорганізації громадського сектору для власного самозахисту. Для цього є всі необхідні умови – швидка реакція на спроби фізичного чи юридичного тиску”, – оцінив нову ініціативу громадський активіст з Одеси Віталій Устименко, на якого в червні 2018 напали з ножем.
“Мережа колективної безпеки “ЗахисТИ” покликана попереджати та захищати громадських активістів від нападів і стане одним з тих стимулів, які правді змінять ситуацію в країні з критичної на нормальний стан, коли займатися активізмом буде не лише безпечно, а й буде підтримуватися та стимулюватися державою”, – у свою чергу додав Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Нагадаємо, з початку 2018 року правозахисники зафіксували щонайменше 53 напади на громадських активістів по всій Україні.
Також активісти склали так званий “список Гандзюк”, куди ввійшло 55 нерозкритих нападів на активістів, починаючи з 2017 року.