Не в інтернатах, а в будинках чи квартирах: як скористатися послугою підтриманого проживання

Дата: 31 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Внутрішньо переміщені особи старшого віку та люди з інвалідністю можуть скористатися соціальною послугою підтриманого проживання в громаді замість розміщення в інтернатному закладі. 

Про це розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович під час засідання Ради безбар’єрності.

Фото: Будинок підтриманого проживання в Київській області (koda.gov.ua)

Внутрішньо переміщені особи старшого віку та люди з інвалідністю, які потребують догляду, можуть жити не в інтернатах, а в невеликих будинках чи квартирах у громаді з підтримкою соціального працівника.

“Зараз в інтернатах проживають майже 47 тисяч людей. Багато з них опинилися там не за власним вибором, а через відсутність альтернатив. Ми створюємо цю альтернативу і фінансуємо її з державного бюджету”, – розповіла урядовиця.  

Підтримане проживання – це комплекс заходів, спрямованих на створення для людей з інвалідністю та людей старшого віку необхідних соціально-побутових умов для самостійного життя.

Розвиток соцпослуги підтриманого проживання для людей старшого віку з-поміж ВПО та людей з інвалідністю – це пілотний проєкт Мінсоцполітики в межах Національної стратегії безбар’єрності.

Послугу підтриманого проживання фінансуватимуть за принципом “гроші ходять за людиною”. Це дозволить людям самостійно обирати надавача та сплачувати за послугу коштами, наданими державою. Наразі в експериментальному проєкті вже беруть участь 18 надавачів соцпослуг, які можуть опікуватися більш ніж 250 людьми. 

Щоб скористатися послугою підтриманого проживання, треба зробити такі кроки:

  • подати заяву до органів місцевої влади;
  • обрати заклад з переліку учасників проєкту;
  • укласти договір;
  • коли держава перерахує кошти на рахунок заявника, оплатити ними послуги.

24 грудня 2024 уряд ухвалив Стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за людьми з інвалідністю та похилого віку. Передбачається, що відповідні послуги надаватимуться на рівні громад, завдяки чому до інтернатів потраплятиме менше людей, які потребують підтримки в проживанні. Реформа деінституалізації є одним із зобов’язань України на шляху вступу до ЄС.

Нагадаємо, ZMINA розповідала, що більшість українців нічого не знають про підтримане проживання. Проте 71% респондентів вважає, що люди з інвалідністю мають жити окремо в спеціальних закладах. 

Також ZMINA писала про тренувальні квартири для людей з інвалідністю та як це допомагає реалізувати їхні права в громаді. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter