Депутатів закликали не ухвалювати в чинному вигляді законопроєкт про створення суду на заміну ОАСК
Депутатів Верховної Ради закликають допрацювати до другого читання законодавчі ініціативи щодо створення Вищого адміністративного суду (ВАС), що має стати одним з двох, які замінять ліквідований Окружний адміністративний суд міста Києва.
Увагу на це звернули Центр протидії корупції, Фундація DEJURE та ВО “Автомайдан” у колонці на сайті “Української правди”.
Нині в парламенті зареєстрували три законопроєкти, що мають розв’язати питання створення нового суду вже до кінця поточного року. Річ у тім, що це вимога, яку висунув Міжнародний валютний фонд для отримання 1,1 мільярда доларів допомоги на наступний рік.
Як звертають увагу правозахисники, усі три ініціативи зареєстрували наприкінці року, тож це може свідчити про те, що в такий спосіб автори хочуть уникнути обговорень у парламенті та з громадськістю.
Аналітики прочитали проєкти законів та виокремили спільні проблеми, які закликають усунути до другого читання, адже ухвалення в першому читанні вважають невідворотним. Профільний комітет парламенту нині закликав підтримати документ №12206-2.
Серед проблем, на які звертають увагу експерти, наприклад, те, що в чинному вигляді документи не передбачають ефективної участі міжнародних експертів у відборі суддів до Вищого адміністративного суду. Автори пропонують створити Експертну раду, куди ввійдуть троє експертів від міжнародних партнерів та троє українських.
Делегувати українських експертів має Рада суддів України, яку активісти неодноразово звинувачували в саботажі судової реформи. Втім, міжнародники, які потраплять до Експертної ради, не матимуть вирішального впливу на ухвалення остаточних рішень. Ба більше, Експертній раді автори жодного з трьох законопроєктів не надали права проводити співбесіди з кандидатами.
Правозахисники, щоб виправити це, пропонують долучити до відбору Громадську раду міжнародних експертів, що вже існує, чи надати міжнародним членам новоствореної Експертної ради право переважного голосу для пропуску кандидатів на подальші етапи відбору.
У законопроєктах Вищій кваліфікаційній комісії суддів автори хочуть дозволити самостійно ухвалювати рішення, щоб не показувати громадськості практичні завдання для кандидатів, їхні відповіді та оцінки за ці завдання.
“Забезпечення відкритого доступу до цих даних дуже важливе. Адже минулий склад ВККС розпустили, зокрема, через недовіру та численні підозри у злитті завдань “потрібним” кандидатам”, – пояснюють аналітики.
Ще однією суттєвою проблемою є повноваження, що хочуть надати новому суду. Після ліквідації ОАСК його повноваження мають перейти до нині не створених Київського міського окружного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду. Останній, як пояснюють правозахисники, мав би розглядати справи проти центральних органів влади, Верховної Ради та президента, що вимагає високого професіоналізму, доброчесності та незалежності від суддів.
У законопроєктах у чинному вигляді новий суд не зможе оскаржувати ні рішення ЦВК щодо виборів та референдумів, ні дії чи бездіяльність парламенту, президента та інших високопосадовців та органів.
“У Зеленського, з одного боку, хочуть максимально вплинути на створення нового суду, а з іншого – на випадок невдачі зберегти усі важелі впливу за демократією та виборами у вже контрольованих судах”, – кажуть аналітики.
Правозахисники закликають нардепів внести зміни, щоб виправити недоліки законопроєктів. До прикладу, розширивши перелік осіб, які можуть бути суддями ВАС, зробити прозорим увесь процес їхнього відбору та прибрати Раду суддів із процесу визначення членів Експертної ради.
Також пропонують розширити коло справ, які розглядатиме новий суд, щоб у такий спосіб Верховний Суд міг займатися виключно переглядом справ та формуванням судової практики.
Нагадаємо, що корисність чинного скликання ВРУ вища за минуле, а антиреформаторів до 10-ї сесії поменшало, як показує дослідження.
Водночас аналітики знайшли “тіньовий вплив” судів на перебіг реформ в Україні, що стається, зокрема, через чималу кількість недоліків, до яких вдаються на етапі створення законів.
Фотографія обкладинки: orthochristian.com