Депутати спробують доопрацювати закон про декомунізацію

Дата: 18 Січня 2016
A+ A- Підписатися

У парламенті зареєстрували законопроект №3699, який має нібито привести декомунізаційне законодавство у відповідність з європейськими стандартами та кращими європейськими практиками.

Про це повідомляє MediaSapiens.

“9 квітня 2015 року Верховна Рада України 254-ма голосами ухвалила закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”. Проект закону був внесений 6 квітня та приймався за скороченою процедурою – за основу та в цілому, без можливості подати правки до проекту, без проведення належного широкого громадського обговорення. На жаль, в результаті неякісної підготовки прийнятий закон виявився дуже далеким від кращих практик у цій сфері, що підтверджує відповідний висновок Венеціанської комісії. А запропонований механізм заборони пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та використання їх символів несе значні ризики масових порушень прав громадян, і тому вимагає суттєвого доопрацювання. Зокрема, це стосується змін, внесених до спеціальних законодавчих актів”, – йдеться у пояснювальній записці законопроекту.

Документом вносяться зміни у частину другу статті 9 закону “Про телебачення і радіомовлення”. Відповідно до цієї норми, мовник не матиме права “розповсюджувати аудіовізуальні твори, у яких звеличується комуністичний тоталітарний режим 1917-1991 років в Україні, нацистський тоталітарний режим, діяльність осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім випадків, пов’язаних з розвитком української науки та культури), працівників радянських органів державної безпеки, діяльність радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті”.

Також докумен пропонує звузити перелік символів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, дати коректне визначення пропаганди та використання символіки комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, дозволити використання забороненої символіки в мистецтві, науці та інших “неполітичних” цілях, заборонити використання комуністичної та нацистської символіки з метою пропаганди комунізму та нацизму.

Законопроект забороняє також повне використання комуністичної та нацистської символіки органами влади та суб’єктами господарювання, виключає покарання у вигляді позбавлення волі, замінює більш м’якими санкціями та збільшує строки для приведення діяльності органів влади, громадян та юридичних осіб у відповідність із Законом.

Згідно із документом, пропагандою комуністичного, націонал-соціалістичного тоталітарних режимів вважається “…публічне звеличення, зокрема через ЗМІ, комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, публічне заперечення злочинного характеру націонал-соціалістичного тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на звеличення комуністичного, нацистського тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, боротьби проти учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті”.

Автори документу – депутати від партії “Відродження” – Андрій Шипко, Дмитро Святаш, Віталій Барвіненко, Василь Гуляєв, Олександр Пресман.

Нагадаємо, 15 травня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав чотири закони про декомунізацію, якими забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.

Раніше, правозахисник Володимир Яворський запропонував доопрацювати закон про заборону тоталітарної символіки.

Правозахисник Борис Захаров наголошував, що перейменовувати вулиці і зносити пам’ятники комуністичним ідолам необхідно, оскільки символи формують свідомість. А пам’ятники, таблички та вказівники можна зберігати в музеях тоталітаризму, під які виділити території парків на околицях міст. Водночас, на думку Захарова, обмеження використання символіки треба прописати м’якше і конкретніше: “А то за нашим законом після заборони п’ятикутної зірки під заборону потрапить навіть в’єтнамський бальзам “Зірочка“.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: