Чверть українців назвала процес вакцинації в країні жахливим
Чверть опитаних українців оцінила процес вакцинації в країні як жахливий, третина – як поганий і ще третина – як середній. Позитивно оцінюють кампанію масового щеплення лише 10% людей.
Про це свідчать дані соціологічного дослідження групи “Рейтинг”.
Дослідження соціологи проводили 18–19 березня 2021 року методом телефонних інтерв’ю. Вони опитали 1500 респондентів віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих Криму та Донбасу.
Початок кампанії з вакцинації, як розповіли дослідники, дещо актуалізував бажання робити щеплення: наразі 38% готові зробити це за свій кошт, а 47% готові вакцинуватися безкоштовно. Водночас половина не готова вакцинуватися навіть безкоштовно.
Майже половина опитаних (46%) вважають, що найбільша відповідальність за своєчасну вакцинацію населення лежить на міністрі охорони здоров’я. Ще 16% покладають цю відповідальність на президента, 15% – на головного санітарного лікаря, 11% – на Верховну Раду та 4% – на прем’єр-міністра. Як наголосили соціологи, за місяць зменшилася оцінка відповідальності президента, натомість зросла щодо головного санітарного лікаря.
Щодо інформування про перебіг кампанії, то 34% вважають, що їм цілком досить інформації про це, а 27% – радше досить. Водночас для майже 40% інформації про вакцинацію радше не досить. Обізнанішими про хід вакцинації вважають себе старші опитані, а також ті, що краще його оцінюють. Але й серед них кожному шостому не вистачає інформації про перебіг вакцинації.
Виявилося, що 44% взагалі не знають, як можна записатися в чергу на вакцинацію, 32% – щось чули про це. Добре обізнаними були лише 24% респондентів. Найменше про вакцинацію знають мешканці сходу і півдня. Серед охочих зробити щеплення вакциною COVIESHIELD третина не знає, як це зробити.
Головними причинами, чому люди не хочуть вакцинуватися від коронавірусу, опитані називають недовіру вакцині, завезеній до України (51%), та страх побічних ефектів (47%). Ще 21% сказали, що не довіряють владі в питанні вакцинації, стільки ж вважають, що щеплення не допомагає від нових штамів коронавірусу. Думку про те, що коронавірус не потребує щеплення, поділяють лише 2% українців.
Як показало дослідження, українці відносно більше довіряють вакцинам, виготовленим у Великій Британії, США та країнах Європейського Союзу (близько половини). Не довіряють – близько 20%. Вакцинам, зробленим в Індії, довіряють 30%, не довіряють 45%, вагаються з відповіддю 23%. Вакцинам з Китаю довіряють 17%, не довіряють 35%, не змогли відповісти 46%. Натомість російським вакцинам довіряють найменше: довіру їм висловили 19%, недовіру – 58%, вагалися з оцінкою 24%.
Нагадаємо, що в Україні вакцинація від ковіду розпочалася лише наприкінці лютого 2020 року. Станом на 25 березня щепити в країні встигли 155 тисяч осіб. Україна входить до переліку країн, в яких без допомоги влада зможе вакцинувати від вірусу лише кожного десятого свого громадянина. Згідно з підрахунками видання The Economist, широкий доступ до вакцини проти ковіду українці матимуть не раніше ніж 2023 року.