Найчастіше українським біженцям в Естонії пропонують роботу у сфері громадського харчування та клінінгу
Через два роки після початку війни майже 33 тисячі українських біженців активно працевлаштовуються в Естонії. Переважна більшість із них – працездатні жінки. Понад половину з них мають вищу освіту. Майже кожна друга – має неповнолітніх дітей. Однак вакансії, які їм пропонують, зазвичай стосуються сфери обслуговування.
Про це пише видання Delfi.
“Якщо 2022 року українки були готові братися за будь-яку роботу, то зараз ситуація суттєво змінилася. Тоді, два роки тому, естонські роботодавці висловлювали помітну зацікавленість у працевлаштуванні біженців. Багато хто з тих, кого розмістили в готелях, знайшли роботу там само буквально через тиждень після прибуття до Естонії”, – зазначає видання.
Громадян України, за даними журналістів, більше серед некваліфікованих робітників, кваліфікованих робітників та ремісників і суттєво менше серед менеджерів та провідних фахівців.
Українські біженці мають відносно високий рівень освіти, проте відсутність мовних навичок та гостра потреба заробляти на життя можуть змусити їх погоджуватися на роботу, яка не відповідає їхній кваліфікації та рівню освіти.
Майже відразу після початку повномасштабної російсько-української війни в Естонії зʼявився спеціальний сайт із пошуку роботи для біженців з України. Там пропонували не лише просту роботу, а й кваліфіковану – в ІТ-сфері, лікарнях.
Наразі на цьому сайті пропонується близько 2,5 тисячі вакансій, але лише 775 передбачає знання лише української та російської. Для порівняння: у середині 2022 року вакансій було близько 7 тисяч.
Більшість запропонованих вакансій наразі – у прибиранні, обслуговуванні клієнтів у сфері громадського харчування.
Нагадаємо, в Естонії та Латвії Естонська рада допомоги біженцям (Eesti Pagulasabi) запускає нову програму підтримки, що стосується ринку праці для біженців, які шукають роботу та можливості просування в кар’єрі.
Важливою складовою програми стануть практичні заняття – рольові ігри, симуляції співбесіди під час пошуку роботи та групові співбесіди, які допоможуть учасникам програми реалізувати набуті знання та навички.
Крім того, програма пропонує можливості пройти практику або ознайомитися з роботою. Для цього будуть залучені різні роботодавці, щоб розширити кругозір учасників та підготувати їх до успішного виходу на ринок праці.