“Це могло трапитися з будь-ким із нас”: у мережу виклали фільм про п’ятьох українців з Луганська, які пережили полон

Дата: 02 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Автори документальної стрічки “Крихка свобода”, що розповідає історію п’ятьох українців з Луганська, які пережили полон бойовиків, виклали її у відкритий доступ.

Фільм можна переглянути на офіційній сторінці проєкту “BABYLON’13” у YouTube.

Уперше фільм презентували ще минулого року, проте для всіх охочих стрічку виклали лише 28 червня, на День Конституції України. За словами авторів, цю дату обрали як символічну – зважаючи на тематику фільму.

“У назву фільму “Крихка свобода” ми закладали ідею, що базові поняття, які ми вважаємо нормальними і невід’ємними, – свобода вибору, висловлювань, фізична свобода – можуть зникнути буквально за один день. Це могло би трапитися з будь-ким із нас, якби наші міста опинилися в окупації. Розповісти мовою кіно про досвід цих людей – великий виклик. І я неймовірно вдячний кожному з цих п’яти героїв, що вони нам довірилися”,розповів на пресконференції в Українському кризовому медіацентрі режисер-документаліст Костянтин Кляцкін.

Фільм, як зазначили документалісти, розрахований на широку аудиторію, адже не містить жорстоких сцен, проте зрозумілий кожній людині у будь-якому куточку країни.

“Ми зафіксували близько 200 місць, де людей утримували, застосовували до них насильство, примушували до примусової праці, страчували. Залишається актуальним притягнення до відповідальності людей, які вчиняли такі злочини: гучних розслідувань і випадків притягнення до відповідальності немає. Сотні людей уже вийшли з полону. Доля тих, хто був звільнений, особливо у 2014–16 роках, у більшості випадків є складною”, – додав керівник Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко.

На думку співавтора ідеї фільму Олександра Ретівова, досі в Україні не вистачає документальних фільмів про життя людей у полоні, а тому ця тема залишається поза увагою більшості українців. 

“У сприйнятті більшості людей, це “десь далеко із кимось” – у них немає усвідомлення, що це зовсім поруч і з такими ж людьми, як вони самі, і в такій ситуації міг опинитися будь-хто, кому не пощастило жити в Луганську. Між Луганськом і Києвом різниця лиш у тому, що там це трапилося, а до Києва це не дійшло”, – зазначив він. 

Як відомо, нещодавно правозахисники та родичі бранців Кремля, яких Росія незаконно утримує на своїй території вже протягом п’яти років, зустрілися з президентом Володимиром Зеленським та обговорили те, як Україна може повернути своїх громадян додому. Вони нагадали новообраному очільнику країни, що за п’ять років агресії Росії проти України приблизно 100 українців стали жертвами переслідувань та незаконних ув’язнень.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter