“Били битами чи залізними трубами”: житель звільненого Куп’янська розповів про те, як його катували працівники ФСБ

Дата: 17 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Працівники Служби безпеки України отримали свідчення одного з мешканців звільненого Купʼянська, який постраждав від тортур окупантів. Росіяни били цивільного струмом та металевими трубами.

Про це повідомили в СБУ.

Фото з відкритих джерел

За даними Служби безпеки України, через знущання доводилося проходити кожному, хто потрапляв на допити до співробітників ФСБ Росії, які облаштувалися в окупованому Куп’янську.

На допитах окупнти “вибивали” з місцевих мешканців імена та адреси учасників АТО, бійців Територіальної оборони, людей, які мали патріотичну позицію. Погрожували стратою на мінному полі та розправою над родинами, які залишилися під окупацією.

“Мене на першому допиті хвилин 40 били струмом, стріляли в мене чи то з пневматики, чи то з газового, не знаю – я в мішку був… Били битами чи залізними трубами”, розповів цивільний чоловік.

Він також додав, що декому паяльниками випалювали на тілі хрести. За словами жертви окупантів, з кімнати, де проводили допити, “завжди було багато криків“.

Умови утримання незаконно увʼязнених українців були жахливими: у невеличкій, призначеній на 2 особи камері, було 8 людей.

“Такі дії російсько-окупаційних військ підпадають під ознаки катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Це чітко вказано в Конвенції ООН проти катувань 1984 року, учасником якої, до речі, є і Російська Федерація”, пояснили в СБУ.

Зараз спецслужба встановлює всіх мешканців деокупованих територій, які постраждали від тортур окупантів, і намагається ідентифікувати кожного, хто причетний до вчинення воєнних злочинів проти мирного населення України.

Напередодні повідомлялося, що представники поліції зафіксували один підтверджений факт смерті цивільного внаслідок тортур у приміщенні Балаклійського відділку поліції, який контролювали російські окупанти.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter