Більшість опитаних вважає обов’язком держави захист свідків та постраждалих від російських злочинів в Україні
Переважна більшість опитаних українців (91%) вважають, що захист свідків і постраждалих від роських злочинів під час великої війни має бути обов’язком держави.
Такі дані дослідження, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень.
Більшість опитаних вважає жертвою воєнних злочинів РФ загиблих та поранених цивільних й військових. З думкою, що їх захист є обов’язком держави, не погоджуються лише 1% респондентів, а ще 6% було важко відповісти на запитання.
При цьому на запитання про те, чи відчувають респонденти небезпеку у зв’язку з тим, що є учасниками або свідками певних подій під час війни, значна частина (39 %) відповіли ствердно. Серед факторів небезпек та ризиків називали бомбардування, ракетні атаки, потрапляння у полон чи в окупацію, наявність в країні “психічно хворих людей, що мають зброю” тощо.
За час, що триває повномасштабне російське вторгнення, влада намагається створити систему допомоги постраждалим. Втім, наприклад, 82% опитаних не знають про Координаційний центр підтримки потерпілих та свідків при Офісі Генерального прокурора. Серед тих, хто про такий центр знає, звертались туди по допомогу лише 7%.
Схожу ситуацію дослідники побачили й серед учасників фокус-груп та інтерв’ю, під час яких лише декілька людей знали про центр, й лише одна змогла прокоментувати його роботу.
“Вони чим можуть, тим допомагають. Вони молодці в цьому сенсі. Всім, хто звертається, після перевірки тих чи інших дій, які були щодо цього потерпілого, вони за можливості надають допомогу. Або це буде якась фінансова допомога на операцію, або якась допомога з документами. Мене підправили, але воно нічого не вирішилось. Але все-таки мають бути такі центри в кожному місті”, – висловився під час дослідження один з постраждалих.
Серед опитаних експертів 6 з 7 були обізнані про діяльність Координаційного центру, але досвід взаємодії мав лише один.
На думку опитаних, такий центр потрібний, але створювати подібні при інших правоохоронних органах не варто. Постраждалі й експерти побоюються, що вони дублюватимуть повноваження, що у підсумку призведе до нецільового використання держкоштів.
Дослідники поцікавились думкою 1119 повнолітніх людей, які живуть на підконтрольній українському уряду території, а також проводили фокус-групи з переселенцями, тими, хто мешкає у зоні бойових дій, зокрема багатодітними родинами, сім’ями зниклих безвісти, тими, хто втратив житло або інше коштовне майно.
До фокус-груп також включали людей, яких визнали постраждалими за статтею про порушення законів та звичаїв війни.
Нагадаємо, що серед опитаних українців 90% вважають, що Росія чинить геноцид в Україні.