Автор скандального “Щоденника Гуантанамо” вийшов з в’язниці
Ув’язненого в американській в’язниці Гуантанамо на Кубі Мохамеда Ульд Слахі, чиї мемуари про тюремне життя стали міжнародним бестселером, випустили на свободу. Він повернувся в Мавританію.
Про це пише BBC.
Уль Слахі був арештований в Мавританії у 2001. Його тримали під вартою в Гуантанамо без пред’явлення звинувачень з 2002. Після його звільнення у в’язниці лишилося 60 в’язнів.
Мавританець здобув міжнародну славу після публікації своєї автобіографічної книги “Щоденник Гуантанамо”, в якій він описав, зокрема, жорстокі методи допиту, що застосовуються у в’язницях США.
Його книга була опублікована у 2015 році після тривалих консультацій з юристами, деякі її фрагменти при цьому довелося вирізати – їх не допустили до друку.
Держдепартамент США зробив заяву, у якій висловив подяку владі Мавританії за підтримку зусиль щодо закриття в’язниці Гуантанамо.
Правозахисна організація Amnesty International вітала звільнення Уль Слахі, зазначивши, що рішення з приводу його звільнення вже давно мало бути ухваленим.
“Його розповіді про поведінку [з ув’язненими] малюють моторошну картину життя людей, яких незаконно утримують [в ув’язненні] десятиліттями, без пред’явлення звинувачень”, – ідеться в заяві організації.
Президент США Барак Обама обіцяв закрити в’язницю Гуантанамо ще під час свого першого терміну. Однак багато представників як Республіканської, так і Демократичної партій висловлювалися проти цього.
***
В’язниця в Гуантанамо (англ. Guantanamo Bay detention camp) – табір для осіб, обвинувачених владою США в різних злочинах, зокрема, в тероризмі, веденні війни на боці супротивника, на безстроково орендованій США військово-морській базі в затоці Гуантанамо (Куба), за 30 км від однойменного міста.
В’язниця з’явилася в січні 2002 року, коли туди були доставлені з Афганістану перші 20 осіб, обвинувачених “в участі в бойових діях на стороні ісламських екстремістів” – талібів. З 2002 по 2006 рік через неї пройшло понад 750 іноземців, захоплених американськими військами в ході операцій на території Афганістану і Іраку.
Затримані і доставлені у Гуантанамо особи підлягають суду спеціальної військової комісії, а їх статус противника (ворожого комбатанта) (enemy combatant) визначає особливий трибунал. Обидва ці органи сформовані Міністерством оборони США. Особа, визнана противником, може перебувати в ув’язненні безстроково.