Арешти, страти та захоплення храмів: окупаційна влада на Донбасі переслідує вірян

Дата: 25 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Євангельські християни, православні громади Київського патріархату, греко-католики, “Свідки Єгови” та мусульмани зазнають релігійних переслідувань з боку окупаційної влади на Донбасі.

Про це йдеться в доповіді “Свобода віросповідання під прицілом: російський терор на окупованих територіях Східної України” Інституту релігійної свободи.

Більшість церков і релігійних громад в окупованих районах Донецької та Луганської областей, за винятком православних громад Московського патріархату, нині змушені припинити свою релігійну діяльність або суттєво обмежити її та діяти в підпіллі, зазначають автори звіту.

Зокрема, більшість конфесій не можуть проводити богослужіння в їхніх власних храмах чи молитовних будинках або через захоплення цих церковних споруд окупаційною владою, або через загрозу ідентифікації парафіян конкретної релігійної громади та подальшого переслідування. Вуличні мирні зібрання (хресні ходи, молитовні та євангелізаційні заходи) також стали неможливими, як і поширення релігійної літератури, просвітницька робота з дітьми і молоддю, капеланське служіння в лікарнях і закладах пенітенціарної системи.

Як зазначають автори звіту, баптисти, п’ятидесятники, харизмати, адвентисти та інші євангельські християни (протестанти) зазнають чи не найбільших утисків з боку окупаційної влади на сході України. У 2014 році були частими повідомлення про незаконні арешти, побиття, катування та навіть убивства пасторів і служителів євангельських церков.

“8 червня 2014 року група бойовиків “ДНР”, погрожуючи зброєю, одразу після богослужіння арештувала двох старших синів пастора Церкви християн віри євангельської Преображення Господнього – Альберта і Рувима Павенків, а також ще двох дияконів цієї Церкви – Віктора Бродарського і Володимира Величка. Наступного дня сепаратисти зімітували їхню загибель нібито від обстрілу українських військових, підірвавши всіх разом з гранатомета в одному з автомобілів, а тих, хто вижив, – розстріляли з близької відстані”, – йдеться в документі.

Українська греко-католицька церква також стала об’єктом цілеспрямованих атак з боку окупаційної влади. Найбільшого резонансу набув незаконний арешт і катування священика отця Тихона (Сергія) Кульбаки в липні 2014 року в Донецьку, якого бойовики утримували без води та необхідних ліків від діабету, а також імітували його розстріл. Також голова УГКЦ повідомив, що одного зі священиків бойовики “ДНР” катували на електричному стільці.

У лютому тридцять із сорока парафій Донецької єпархії УПЦ КП припинили свою діяльність через тиск сепаратистів, йдеться у звіті. Пізніше, за російським зразком, їх почали безпідставно звинувачувати в екстремізмі, шпигунстві на користь України чи США, диверсійній діяльності тощо з незаконними арештами та конфіскацією церковної власності.

Систематично переслідують на окупованому Донбасі також “Свідків Єгови”. На думку представників релігійної громади, на дії місцевої влади впливають судові рішення, нещодавно ухвалені в Росії, де релігійна діяльність “Свідків Єгови” повністю заборонена.

Релігійних переслідувань зазнають і мусульмани. 28 червня 2018 року представники “міністерства державної безпеки ДНР” провели обшук у мечеті аль-Амаль у Донецьку, вилучили молитовники та іншу релігійну літературу, а потім забрали на допит імама та парафіян мечеті. Інформацію про закриття єдиної мечеті, яка діє в Донецьку, підтвердила Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні.

Раніше, у травні 2016 року, бойовики “ДНР” визнали екстремістською релігійну літературу Духовного управління мусульман Донбасу та заборонили її поширювати, а кількох мусульман цієї спільноти заарештували. Тепер із чотирьох мусульманських громад на Донеччині функціонує лише одна – у Сніжному. Трохи краща ситуація на окупованих територіях Луганщини, де й далі діють чотири громади мусульман – у Луганську, Стаханові, Кіровську і Брянці.

Автори доповіді рекомендують Управлінню Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні підготувати окрему доповідь щодо ситуації з правом на свободу релігії чи переконань на неконтрольованих українським урядом територіях Донецької та Луганської областей.

Також вони зауважують, що нинішні щоденні звіти Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні “рідко згадують навіть кричущі факти релігійних переслідувань у зоні військового конфлікту на сході України”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: