Amnesty International зафіксувала два випадки, коли російські військові розлучили дітей з батьками після “фільтрації”
Правозахисники з міжнародної організації Amnesty International зафіксувала щонайменше два випадки, коли російські військові розлучили дітей з батьками після проходження так званої “фільтрації”.
Про це йдеться у звіті організації.
Під час “фільтрації”, як вже раніше було відомо з показів потерпілих, росіяни катують затриманих, зокрема струмом, б’ють, утримують у переповнених приміщеннях, не дають їсти та ходити в туалет, а також погрожують стратою.
Один з випадків, коли російські військові розлучили дитину з мамою, трапився із 11-річним хлопчиком. Щодо другого, то правозахисники не навели деталей, однак додали, що інформація вартує довіри.
“Це є чітким порушенням міжнародного гуманітарного права”, – констатують вони.
Автори звіту, який присвячений незаконним вивезенням та “фільтрації” українців Росією під час повномасштабного вторгнення, кажуть, що найбільше занепокоєння у них викликає доля саме дітей без супроводу, відділених від батьків або осиротілих, а також літніх людей та людей з інвалідністю.
“Ці групи опиняються під вищим ризиком депортації чи примусового перевезення, також вони стикаються з більшими логістичними, фінансовими та іншими перепонами, виїжджаючи з Росії чи окупованих Росією територій… Робота з возз’єднання чи організації процесу виїзду з Росії значною мірою лягає на плечі безпосередньо цих осіб, їхніх опікунів, опікунок та рідних, і в окремих випадках вони отримують підтримку з боку влади, громадських організацій та волонтерського руху”, – зазначають дослідники.
Щодо вивезених дітей, то в Amnesty Internatinal нагадали про спрощення у Росії процедури подання на російське громадянство для сиріт, дітей без батьківської опіки та осіб з інвалідністю, яких суд позбавив правоздатності.
Окрім того, що це сприяє їх інтеграції в російське суспільство, позбавляючи права обирати та зберігати свою національність, це також підкреслює свідомий характер російської політики та систематичність деяких депортацій чи примусових вивезень, кажуть правозахисники.
“Такі дії, як частина широкого нападу на українське цивільне населення, зокрема в таких місцях як Маріуполь, із великою ймовірністю можуть вважатися злочинами проти людяності”, – вважають вони.
Нагадаємо, що українці, які опинилися за межами України без документів, можуть оформити необхідне посвідчення для повернення віддалено.
Детальніше про те, як це зробити, читайте за посиланням.
Як відомо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.