Активісти знайшли майже десяток обвинувачених у держзраді та корупції суддів, які “зупинили” свої справи, мобілізувавшись до ЗСУ
Правозахисники, які опікуються питанням судової реформи, дізналися про щонайменше дев’ятьох суддів, які отримали підозри в корупції чи державній зраді, втім уникають судового розгляду, бо мобілізувалися до ЗСУ. Активісти наголошують, що захист незалежності та територіальної цілісності України є почесним і гідним вибором для кожного громадянина, однак щодо підозрюваних суддів у них виникає питання, чи не намагаються вони в такий спосіб уникнути відповідальності.
Про це розповіла в блозі на “Українській правді” голова Всеукраїнського Об’єднання “Автомайдан” Катерина Бутко.
Суд зупиняє розгляд справи до звільнення обвинуваченого зі служби.
Бутко нагадує, що зловживання правом під час судового процесу не українське ноу-хау, але саме в Україні, як переконує активістка, маніпуляції подекуди вражають своєю винахідливістю.
Загалом за понад рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну до лав ЗСУ мобілізувалися такі судді:
- Колишній голова Апеляційного суду з Автономної Республіки Крим, обвинувачений у держзраді, Валерій Чорнобук. У коментарі ZMINA військові з Дніпропетровщини не підтвердили, що він служить у них.
- Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Ігор Петрик, підозрюваний у корупції. Слідчі вважають, що за 5 тисяч доларів, які знайшли в спеціально вшитій внутрішній кишені його мантії, Петрик мав вплинути на ухвалення рішення щодо ануляції ліцензії компанії, що утилізовує небезпечні відходи.
- Голова Харківського окружного адмінсуду Ольга Панченко, звинувачена в неправомірному впливі на свою колегу Олену Заічко, яка розглядала справу щодо забудови 13 гектарів землі в Харкові. Щодо Панченко є вирок ВАКС, втім під час апеляції стало відомо, що засуджена мобілізувалась.
- Суддя Жовтневого райсуду Дніпра Вадим Галічний, якого визнав винним у корупції ВАКС. За 10 тисяч доларів він обіцяв знайомому використати зв’язки в поліції та закрити справу про викрадення автомобіля та крадіжку, поєднану з проникненням у житло. Під час розгляду справи у Верховному Суді, коли Галічний уже відсидів півтора року у в’язниці та вийшов за умовно-достроковим, він мобілізувався, тож повторний розгляд справи зупинили.
- Заступник голови Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ігор Мінаєв, якого ВАКС відправив до в’язниці на п’ять з половиною років з конфіскацією майна за корупцію, але під час апеляції обвинувачений мобілізувався.
- Суддя Окружного адмінсуду Києва Олена Власенкова, підозрювана в корупції. Щодо неї розгляд справи суд не зупинив.
- Колишній голова Володимирецького райсуду Рівненської області Леонід Закревський, якого звинувачують у впливі на колегу Віталія Поровського, щоб той не карав нетверезого водія.
- Суддя Ленінського райсуду Полтави Сергій Кононенко, якого прокуратура звинувачує у двох епізодах ймовірного хабарництва. Він мобілізувався, пройшовши лікарську комісію в проміжок часу між засіданнями, втім суд вирішив, що мобілізація є способом ухилитися від суду. Нині суддя під вартою.
- Колишній голова Новопсковського райсуду Луганської області Роман Потапенко, якому закидають вимагання та отримання 5 тисяч доларів за виправдальний вирок.
Для зупинення розгляду справ використовують положення Кримінально процесуального кодексу України, втім, як свідчить судова практика, застосовують його різні судді по-різному.
“Деякі застосовують це положення буквально, автоматично зупиняючи справу, інші ж судді намагаються розібратися, де саме перебуває обвинувачений, які службові обов’язки він виконує, чи має він можливість брати участь у засіданнях із власних технічних засобів по відеозв’язку тощо. Саме другий підхід видається більш правильним, адже завдяки йому можна запобігти умисним спробам зловживань і затягувань”, – вважає Бутко.
Нагадаємо, що нещодавно в Україні оновили Вищу кваліфікаційну комісію суддів – орган, відповідальний за добір нових та переатестацію старих суддів. До фінального списку членів потрапили двоє недоброчесних, але правозахисники все одно називають подію перемогою.