Активістка руху “Жовта стрічка” розповіла про переслідування росіян за ненасильницький спротив протиправній окупації Криму

Дата: 19 Вересня 2023
A+ A- Підписатися

Активістка руху “Жовта стрічка” з Криму Віолетта Столярова, яка вимушено поїхала з окупованого півострова, оприлюднила подробиці свого переслідування з боку російських силовиків за проукраїнську позицію.

Про це вона розповіла в інтерв’ю Суспільному.

Столярова в’язала синьо-жовті стрічки та розвішувала їх у публічних місцях в окупованому Севастополі.

“Першу стрічку я повісила біля пенсійного фонду. Там багато людей ходить, особливо людей похилого віку, які схиблені на СРСР, і в мене був виклик повісити стрічку саме там”, – повідомила Віолетта.

Після чергового ракетного обстрілу України Віолетта придбала жовту і блакитну фарбу та почала писати патріотичні гасла. Жінка каже, їх часто стирали, особливо в публічних місцях.

“Якось мене зняла камера відеоспостереження і відстежила, в який бік я пішла. А потім відстежили дорогу, якою я їхала, тому що в той момент було малолюдно, машин практично не було, і вистежили мою машину”, – стверджує активістка.

Вже за два дні російські силовики провели в будинку Віолетти обшук. Жінка змушена була зізнатись у своїх діях і пояснила, що зробила це у відповідь на рішення Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

“Вони тоді запропонували сісти в машину і щоб я на місці показала, як я це робила. І поїхали моєю машиною, але вони побачили іншу фарбу. Тоді довелося визнати ще кілька випадків”, – розповіла учасниця руху “Жовта стрічка”.

Після цього жінку допитали в управлінні ФСБ, де змусили вибачитися на камеру, зачитавши написаний російськими силовиками текст. Тоді телефон Віолетти забрали для перевірки та відпустили додому. Після цього інциденту кримчанка вирішила залишити півострів.

Як відомо, раніше Російська Федерація стверджувала про тотальну підтримку протиправної окупації півострова з боку громадян України в Криму, утім правозахисники фіксують дедалі більшу кількість випадків переслідувань кримчан за проукраїнську позицію. 

Серед тих, хто переслідує кримчан, є проросійський кримський блогер Олександр Таліпов: у своїх телеграм-каналах він публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за “дискредитацію” армії РФ.

Кримська прокуратура порушила кримінальне провадження стосовно Таліпова за статтею про розпалювання національної ворожнечі та ненависті.

У своїй щорічній доповіді “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна” Рада Європи констатувала, що за роки окупації на півострові значно погіршилося становище зі свободою слова, особливо після запровадження суворого екстремістського законодавства. У Раді Європи вказали, що його застосовують для надмірного та непропорційного переслідування критиків.

Загалом середовище на півострові лишається несприятливим для свободи вираження думок та свободи слова серед ЗМІ, підкреслили автори доповіді. У документі йдеться, що секретаріат Ради Європи продовжує отримувати повідомлення, які свідчать про втручання у свободу вираження та свободу слова. Укладачі доповіді прирівнюють такі втручання до цензури.

Нагадаємо, у липні 2023 року керівний партнер Global Rights Compliance LLP Вейн Джордаш на полях Кримської платформи заявив, що Міжнародний кримінальний суд недопрацьовує в питанні розслідування міжнародних злочинів щодо цивільних у тимчасово окупованому Криму.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.

Раніше заступник голови МЗС України Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter