“Акторки – люди, а не реквізит”: у Києві знову відбувся мітинг з вимогою звільнити режисера Молодого театру Андрія Білоуса
18 березня, у вівторок, відбулась акція з вимогою до КМДА розірвати робочий контракт з Андрієм Білоусом та звільнити його з посади директора – художнього керівника Молодого театру.
ZMINA зібрала, що відомо наразі.

Після попереднього протесту, який був 10 лютого, КМДА повідомила про відсторонення Білоуса, а поліція відкрила два кримінальні провадження щодо сексуального насильства. Однак згодом Білоус повернувся до виконання обов’язків.
У розмові з ініціативною групою директор Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради Сергій Анжияк сказав, що не має правових підстав для звільнення. Ініціативна група має іншу думку, про консультації з юристами домовились обидві сторони.
Тож сьогодні активістки та активісти вийшли до Молодого театру й пройшлися ходою до КМДА з гаслами “З нами так не можна”, “Не відступимось”, “Винного – до відповідальності”, “Насильство гірше за крадіжку”, “Харасмент – це злочин” та віддали листа з вимогами Анжияку.

Тож головною вимогою акції стало його остаточне звільнення. У відкритому листі до Віталія Кличка ініціативна група нагадала, що керівник державного чи комунального закладу культури має відповідати діловим і моральним критеріям, а численні порушення етичних норм та аморальна поведінка Білоуса суперечать цим вимогам.
У коментарі для ZMINA голова громадської організації “Театр змін” та членкиня оргкомітету акції “Молодий без Білоуса” Яна Салахова зазначила, що ця акція продемонструвала суспільне обурення через бездіяльність та некомпетентність Департаменту культури КМДА, який не вжив відповідних заходів для захисту 46 акторів та акторок Молодого театру, фактично дозволивши Білоусу й надалі виконувати свої обов’язки так, наче нічого не сталося.

Попри численні звернення, відкриті кримінальні провадження та розслідування, яке паралельно проводить університет Карпенка-Карого, цих підстав виявилося не досить, щоб поставити під сумнів моральні якості художнього керівника. Вона звернула увагу, що, відповідно до статті 21-1 закону про культуру, можливо висловити недовіру керівникові на основі висновків незалежної комісії, яка рекомендувала його звільнити.
Салахова також зазначила, що медійна увага до акції важлива, оскільки ця ситуація висвітлила серйозні прогалини в трудовому законодавстві. Чинні норми не враховують випадків сексуальних домагань, утиску та насильства як підстави для припинення трудових відносин. Водночас ані в КМДА, ані в театрі наразі не існує ефективних механізмів для запобігання та протидії таким порушенням, а також для захисту потерпілих.
За її словами, представники оргкомітету акції досягли домовленості про юридичні консультації між юристами акції та директором департаменту, щоб знайти правові підстави для розірвання контракту з Білоусом.
“Ми не зупинимось і будемо далі виходити на акції, допоки не отримаємо результату, щоб захистити потерпілих та дати чіткий сигнал суспільству, що такі дії не залишаться не покараними”, – підкреслила вона.
Через тиждень можлива ще одна акція протесту.
Нагадаємо, що в січні режисера Молодого театру та викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в сексуальних домаганнях до студенток і непристойних повідомленнях.
У відео на ютуб-каналі “Ґвалтівник Білоуса” (@Содом_і_Гоморра_КНУТКТ) дівчина з прихованим обличчям розповіла, що він почав писати їй улітку 2020 року, після її вступу до університету.
Вона пояснила, що Білоус отримав її номер із групового чату й одразу почав писати в особисті повідомлення. Спершу листування було звичайним, але згодом викладач ставив запитання особистого характеру, зокрема про її стосунки з батьками та романтичні зв’язки. З часом його слова ставали дедалі недоречнішими. Наприклад, у відповідь на її організаційні запитання він писав: “Чому ти хочеш говорити лише про роботу, а не хочеш мене збуджувати?”
За словами дівчини, Білоус надсилав їй інтимні фото інших студенток і просив надіслати аналогічні. Також він запитував про її сексуальні фантазії, надсилав свої інтимні зображення, хоча про це його ніхто не просив. Найбільше її налякали наполегливі запрошення “на чай, поговорити й поплакатися”. Одного разу він запитав її про ставлення до дитячого порно, що стало для неї найтривожнішим сигналом.
В описі до відео зазначено, що це лише перша частина розповіді, і автори закликали інших потерпілих розповідати свої історії. Ютуб-канал, присвячений цій ситуації, створили 2020 року, але раніше на ньому публікували лише студентські вистави.
Викладача відсторонили від роботи, а виш звернувся до поліції, щоб розслідувати заяви студенток та випускниць.
Одна з працівниць університету імені Карпенка-Карого Наталія Корольова виправдовувала Андрія Білоуса та стверджувала, що студентки нібито “провокують чоловіків на домагання” своїм відвертим вбранням.
Водночас в адміністрації університету зазначали, що це особиста думка Корольової й вона не мала права її висловлювати як працівниця вишу. Після цих слів студенти вимагали звільнити жінку, однак представники вишу відповіли, що це можуть зробити лише “згідно з чинним законодавством”. Зрештою, як пише “УП. Життя”, викладачка отримала догану.
14 березня Білоус знову очолив Молодий театр.