Активісти пропонують окремо розслідувати злочини на ґрунті ненависті
Активісти пропонують МВС створити підрозділ, що розслідуватиме напади за ознаками сексуальної орієнтації, віросповідання, антисемітські заклики тощо.
Як повідомляє ВБО “Точка опори”, організація висунула пропозицію МВС України створити окремий підрозділ в структурі Національної поліції, який буде розслідувати злочини на ґрунті ненависті щодо меншин та різних вразливих груп (ромів, ЛГБТ-спільноти, іноземців, людей з темним кольором шкіри та інших), напади за ознаками сексуальної орієнтації, віросповідання, антисемітські заклики тощо.
Така пропозиція пов’язана з тим, що міліції складно розслідувати злочини на ґрунті ненависті.
“Зокрема, не було порушено жодної кримінальної справи за ст. 161 КК України, а всі злочини на ґрунті ненависті кваліфікувались та розслідувались як хуліганство. Жодної кримінальної справи щодо злочинів на ґрунті ненависті так і не було доведено до суду, а порушники не понесли кримінальної відповідальності“, – зазначають активісти.
Голова ВБО “Точка опори” Богдан Глоба у коментарі Центру інформації про права людини зазначив: “Не думаю, що потрібна спеціальна процедура відбору фахівців в такий відділ. Впевнений, що достатньо конкурсного відбору та атестації знань кандидата чи кандидатки. В той же час необхідно буде залучати представників уразливих спільнот до співпраці з таким структурним підрозділом, можливо, навіть варто стимулювати представників таких спільнот працювати в такому підрозділі, що значно підвищить мотивацію розслідування таких злочинів“.
За його словами, одна модель, яка працює в США, передбачає існування окремого підрозділу національної поліції, який розслідує злочини на ґрунті ненависті і має переважні повноваження над звичайним слідчим. Коли трапляється такий вид злочину, поліцейські передають справу у цей підрозділ, і він розслідує далі.
За іншою моделлю, говорить Богдан Глоба, в офісі національної поліції передбачено спеціальний структурний підрозділ, який вчить поліцейських розслідувати злочини на ґрунті ненависті, а працівники цього відділу супроводжують слідчих та консультують їх під час розслідування.