Афганські журналісти звернулися до міжнародної спільноти по захист свободи слова від талібів

Дата: 20 Вересня 2021
A+ A- Підписатися

Понад 100 афганських журналістів звернулися до міжнародної спільноти із закликом захистити свободу преси в Афганістані.

Звернення “Нам потрібна міжнародна солідарність для запобігання зникненню афганської журналістики” оприлюднено 18 вересня на сайті правозахисної організації “Репортери без кордонів” (RSF).

Джерело: ukraina24.segodnya.ua

Документ через побоювання репресій з боку представників руху “Талібан” анонімно підписали 103 афганських журналісти, зокрема 20 жінок. Більшість із підписантів досі працює в Афганістані, ще частина переховується, 10 перебувають у вигнанні, уточнюється в повідомленні.

“Ми всі змушені залишатись анонімними, подаючи це звернення, через ризики для наших життів. Ми не хочемо, щоб журналістика вимерла в Афганістані, як це було між 1996 та 2001 роками”, – йдеться в тексті звернення.

Найбільше медійники в Афганістані наразі потребують гарантій захисту, особливо для журналісток. За словами авторів звернення, часті напади на представників ЗМІ та втручання талібів у їхню роботу змусили їх побоюватися найгіршого.

“Попри публічні зобов’язання талібів ми бачимо перші конкретні ознаки загальних репресій”, – заявили вони.

Найпоширенішими порушеннями свободи слова в країні журналісти назвали погрози на місцях, залякування працівників редакцій та приховану цензуру.

Автори звернення закликали міжнародну спільноту “мобілізувати свободу преси в країні, зберегти досягнення останніх 20 років щодо незалежності ЗМІ, плюралізму та захисту журналістів”.

Вони уточнили, що в короткостроковій перспективі потребуватимуть дипломатичної та фінансової підтримки журналістів, яким загрожує небезпека.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що в Афганістані після приходу до влади ультрарадикального руху “Талібан” у серпні 2021 року менш ніж за місяць припинили роботу 153 ЗМІ у 20 провінціях. 

Загалом таліби після набуття повного контролю в країні на тлі виведення американських військ наклали жорсткі обмеження на всі, навіть неофіційні, ЗМІ, хоча публічно зобов’язався захищати журналістів і поважати свободу преси.

Зокрема, багато місцевих мовників із приходом талібів були змушені зупинити частину програм, оскільки ті наказали їм “поважати ісламське законодавство – шаріат”. Водночас деякі журналісти заявляли, що вимушені відрощувати бороду та носити традиційне вбрання як запобіжний захід.

Також таліби заявляли, що місцеві жінки-журналістки повернуться до роботи, але після встановлення певної правової бази. Проте правозахисна організація “Репортери без кордонів” песимістично оцінила такі заяви.

Комітет захисту журналістів у заяві наголосив, що своїми діями таліби швидко доводять: їхні попередні обіцянки дозволити місцевим незалежним медіа продовжувати вільно та безпечно діяти нічого не варті.

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: