Адвокати Небесної сотні розповіли, що гальмує переслідування винних у злочинах Євромайдану

Дата: 17 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Винних у злочинах проти активістів Євромайдану неможливо буде притягти до відповідальності, якщо влада не усуне причини безкарності.

Про це заявили адвокати Небесної сотні у прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ у Києві 17 лютого.

Адвокати констатують, що в Україні навмисно приймалось таке законодавство, аби унеможливити розслідування злочинів. 

Серед таких законів – закон про недопущення переслідування учасників протестних акцій. 

“Будь-який студент, який вчиться на юриста, скаже вам, що цей закон – треш. Він нівелює Конституцію та кримінальне законодавство. Це зробили спеціально, щоб унеможливити розслідування причин та початку вчинення злочинів”, – цитує адвоката Віталія Титича кореспондент Центру інформації про права людини

“Через цей закон не можна притягнути до відповідальності міліціонерів. Вони подають клопотання про закриття цих кримінальних справ і посилаються на цей закон. Але їх треба притягувати, бо вони є виконавцями і вони можуть показати систему, яка переслідувала активістів”, – додає адвокатка Вікторія Дейнека.

Вона виокремлює також законодавство про заочне засудження, яке в результаті може призвести до виправдання злочинців.  

Правозахисники переконані, що закон про заочне засудження приймався спеціально під екс-президента Віктора Януковича. Вони вказують, що це може свідчити про вибірковість правосуддя. А відтак подібні вироки можуть бути оскаржені в Європейському суді з прав людини.

Окрім того, адвокати Небесної сотні вказують на декриміналізацію перевищення службовцями своїх повноважень. 

Надмірна сила, розгін мітингувальників підпадають під статті 364 і 365 Кримінального кодексу України. Але через внесені зміни ця стаття працює лише тоді, коли за наслідком протиправних дій є матеріальна шкода. Наприклад, у випадку розкрадання коштів. А от коли побили людину, то яка ж тут матеріальна шкода? Ця стаття декриміналізована. У багатьох справах інкримінується ця стаття, але такі справи закриваються”, – каже адвокатка Небесної сотні Вікторія Дейнека.

Окрім того, правозахисники констатують небажання суддів розглядати злочини Євромайдану. Такі справи затягуються, а судді, які переслідували активістів, відмовляються брати відводи.  

“Неможливо без політичної волі, змін у законодавстві, чистки правоохоронних органів встановити справедливість. Потрібно застосовувати міжнародні механізми – як-от Міжнародний кримінальний суд чи спільні слідчі міжнародні групи. Тоді буде обмін досвіду і безсторонність у розслідування. Тоді ніхто не зможе сказати слідчим, що робити”, – резюмує Вікторія Дейнека. 

Серед позитивів адвокати виокремлюють зростаючу довіру постраждалих до слідства. Це, за словами адвоката Павла Диканя, спонукає їх передавати слідчим докази злочинів.

Ще одним позитивним фактором, який впливає на хід розслідування, – перекваліфікація справи розстрілу учасників Євромайдану на терористичний акт.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: