У 2019 році Росія видворила з Криму 191 людину – ООН

Дата: 12 Березня 2020
A+ A- Підписатися

У 2019 році підконтрольні Москві “суди” в Криму ухвалили рішення про депортацію та примусове переміщення 191 людини. 

Про це з посиланням на реєстр судових рішень Росії повідомляє Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ). 12 березня управління оприлюднило доповідь про ситуацію з правами людини в Україні із 16 листопада 2019 до 15 лютого 2020 року.  

109 громадян України і 95 чоловіків і 14 жінок. Росія не вважає особами, які мають право на проживання в Криму. УВКПЛ оцінює, що “суди” півострова видали більш ніж удвічі меншу кількість наказів про депортацію українських громадян порівняно з двома попередніми роками.

Згідно з рішеннями “судів”, більшість жертв депортації або примусового переміщення “незаконно” працювали, не мали сімейних і соціальних зв’язків на півострові, втратили документи, що посвідчують особу, або раніше притягалися до кримінальної чи адміністративної відповідальності.

Повідомляється, що після видворення жертвам часто забороняють в’їжджати до Росії з періодами заборон до 10 років. Це позбавляє їх можливості повернутися до Криму. Окрім цього, в УВКПЛ переконані, що примусове переміщення на материкову частину України є одним з факторів, що призводить до внутрішнього переміщення в Україні.

УВКПЛ зауважує, що 2019 року в кримських “судів” була м’якша позиція. Вони, зокрема накладали грошові штрафи замість примусового переміщення українських громадян, чиї родичі в Криму мали російське громадянство (наприклад, цивільні подружжя, батьки або діти), проживали на півострові протягом значного періоду часу або вжили заходів для отримання російського громадянства чи посвідок на проживання.

В ООН згадують випадок депортації журналіста Євгена Гайворонського, громадянина України, який жив у Ялті з 2013 року. У грудні 2019 року “Ялтинський міський суд” вирішив, що він, як “іноземець”, не має права проживати в Криму, оштрафував чоловіка за порушення “умов перебування в Російській Федерації” і вислав його з Криму.

“Якщо адвокат залишиться тут, ми приведемо вас до суду, і вас негайно депортують звідси. У вас просто буде більше проблем”, – сказав під час допиту журналіста співробітник “Федеральної міграційної служби РФ”. 

Суд визнав недійсним паспорт Гайворонського попри той факт, що раніше він отримав письмове підтвердження чинності свого російського паспорта від Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації.

Окрім цього, 18 січня 2020 року ФСБ відмовила у в’їзді до Криму українському журналістові Тарасу Ібрагімову та заборонила йому в’їзд на територію Росії.

Повідомляється, що державні органи не надали пояснень про конкретні підстави заборони, а виданий офіційний документ містить лише посилання на загальне положення російського законодавства, де зазначені такі підстави, як національна оборона, безпека, громадський порядок і здоров’я населення.

УВКПЛ зауважує, що ця справа стоїть в одному ряду з кількома аналогічними заборонами на в’їзд, виданими працівникам ЗМІ з початку окупації. УВКПЛ занепокоєне подальшим звуженням можливостей для незалежної журналістики в Криму.

В ООН нагадують про ст. 49 Четвертої Женевської конвенції, яка забороняє примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію людей з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: