У Києві студентка наклала на себе руки після зустрічі з заступницею декана — адвокат (доповнено)
Зникла 18-річна студентка Національного медичного університету імені Богомольця Мукаддас Насирлаєва наклала на себе руки. Вона стрибнула з моста Патона.
Про це повідомляє газета “Факти” з посиланням на голову діаспори туркменського народу в Україні та адвоката Ровшанбека Розметова.
За його словами, самогубство сталось 30 січня, у день зникнення студентки, яка мріяла стати стоматологом.
“До сих пір нам було відомо, що о 17:00 Мукаддас зайшла в метро на станцію “Політехнічний інститут” і пропала. Тепер з’ясувалося, що вона вийшла на станції “Дніпро”. Звідти пішки дійшла до моста Патона і стрибнула в річку. Нам хотілося б вірити, що Мукаддас жива, але, на жаль, камери відеоспостереження зняли момент, як вона стрибнула. Її тіло поки не знайшли”, — розповів адвокат, додавши, що домагатиметься перекваліфікування провадження зі статті “навмисного вбивства” на “доведення до самогубства”.
Він заявив, що напередодні самогубства у студентки стався конфлікт із заступником декана в університеті, де Мукаддас вчилася на першому курсі. У дівчини закінчилася трьохмісячна віза, їй потрібен був дозвіл на проживання.
“За реєстрацію іноземних студентів у виші відповідає деканат. Мукаддас потрібно було подати в посольство Туркменістану завізовану деканом факультету заяву про сприяння у вирішенні питання з дозволом на проживання в Україні. Але заступниця декана по роботі з іноземними студентами підписувати заяву чомусь відмовилася. Коли Мукаддас принесла заяву, то Тимохіна Тетяна Олександрівна порвала її. Це сталося за тиждень до трагедії. Про цей інцидент Мукаддас розповідала своїй двоюрідній сестрі, яка вчиться в тому ж вузі. Поведінка заступниці декана була дуже дивною, Мукаддас не розуміла, що від неї хочуть”, — розповідає Ровшанбек Розметов.
“Мукаддас розуміла, якщо не отримає дозвіл на проживання, її виключать з університету. Посольство Туркменістану в Україні запропонувало дівчині принести лист з університету і заплатити штраф за порушення режиму перебування в Україні. Батьки Мукаддас були готові заплатити цей штраф. Але отримати лист в деканаті дівчині ніяк не вдавалося. У той фатальний день, 30 січня, Мукаддас знову пішла до заступниці декана в надії вирішити це питання. Чим закінчилася їхня розмова, ніхто не знає: коли Мукаддас вийшла з університету, її телефон уже був відключений. Замість того, щоб піти додому, вона поїхала на міст Патона і наклала на себе руки”, — каже адвокат.
Водночас у медуніверситеті імені О. О. Богомольця стверджують, що Мукаддас Насирлаєва 18 січня була відрахована з вишу через порушення міграційного законодавства.
“На жаль, Мукаддас була відрахована з НМУ через порушення міграційного законодавства. Термін дії її візи закінчився 17.12.2017 року. До цього часу Насирлаєва не оформила посвідку і не виїхала до Туркменістану, щоб отримати нову візу. 18 січня медичний університет повідомив про розірвання контракту з Мукаддас Насирлаєвою на підставі порушення студенткою міграційного законодавства, 24 січня їй було вдруге особисто повідомлено про підписання наказу про відрахування з університету, оскільки ситуація не змінилася”, — йдеться в офіційній заяві університету, зробленій після оприлюднення інформації про самогубство студентки.
У закладі також зазначають, що не знають, що сталося із Мукаддас і де вона зараз, але докладатимуть “максимум зусиль, щоб сприяти встановленню обставин її зникнення”.
“Медичний університет імені Богомольця всіляко сприятиме правоохоронним органам у розслідуванні зникнення Мукаддас Насирлаєвої. Керівництво університету надасть для цього всю необхідну інформацію в межах компетенції”, — говориться в заяві.
Університет також звертається до ЗМІ з проханням “уникнути будь-яких маніпуляцій щодо зникнення колишньої студентки НМУ до оголошення офіційних результатів слідства”.
При цьому у жовтні 2017 року прокуратура Києва заявила про викриття системного хабарництва заступника декана факультету з роботи із іноземними студентами у цьому університеті, інспектора центру міжнародного співробітництва та розвитку, сектору по роботі з іноземними студентами Університету державної фіскальної служби України та директора міжнародного центру в Європейському університеті. Вони, за твердженням прокуратури, налагодили схему вимагання та отримання від $600 до 800 від відрахованих студентів. За такі суми їм не скасовували дозвіл на тимчасове перебування в Україні, а “відправляли” на підготовчі курси, які вони не відвідували.