Як полоненим та політв’язням отримати грошову допомогу – інструкція з кількома невідомими

Дата: 13 Листопада 2018 Автор: Петро Смирнов

Найближчим часом у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб має зібратися комісія, що розподілятиме матеріальну допомогу українцям, позбавленим свободи незаконними збройними формуваннями на тимчасово окупованих територіях та/або в Росії через громадську або політичну діяльність, а також матеріальну підтримку для членів їхніх сімей. Члени комісії, куди входять представники різних відомств, проте не входять правозахисники, визначатимуть, кому саме надавати таку державну допомогу.

Наразі МінТОТ має в розпорядженні понад 90 мільйонів гривень і лише сім заяв, поданих на розгляд комісії, яка фактично ще жодного разу не збиралася. Адже на першому засіданні, яке мало відбутися 7 листопада, не було кворуму. Це означає, що гроші, які виділили на допомогу людям, можуть повернути до бюджету як такі, що не були використані у 2018 році.

Центр прав людини ZMINA підготував інструкцію для тих, хто збирається отримати цю допомогу.

З ЧОГО ПОЧАТИ?

Для початку особа, яка була позбавлена особистої свободи, член її сім’ї, близький родич або законний представник в інтересах такої особи мають зібрати пакет документів. Туди входять: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України заявника (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, службовий паспорт України тощо), документи, що підтверджують факт або обставини позбавлення особи особистої свободи у зв’язку з її громадською або політичною діяльністю в поточному році (рішення суду, протокол затримання підозрюваного, довідка про звільнення особи з місця позбавлення волі тощо), копія індивідуального податкового номеру та довідка з банку про відкриття рахунку.

Після цього людина, що планує отримати допомогу, має написати звернення до МінТОТ. З ним можна також подати інші документи та інформацію, яка допоможе членам комісії ухвалити рішення.

У відомстві зазначають, що це може бути інформація зі ЗМІ, соціальних мереж, фото, посилання на інтернет-сторінки, які підтверджують факт громадської або політичної діяльності особи, а також інформація з медіа або соціальних мереж, що підтверджує незаконне затримання або утримання.

Я ЖИВУ НЕ В КИЄВІ, ЧИ МОЖУ Я НАДІСЛАТИ ДОКУМЕНТИ?

Заявник має особисто подати документи до відомства в паперовому варіанті, проте може попередньо надіслати їх на електронну адресу vpos@mtot.gov.ua, щоб працівники відомства могли з ними ознайомитися та проконсультувати в разі чого.

ЩО ОЗНАЧАЄ ПУНКТ ПРО "ГРОМАДСЬКУ АБО ПОЛІТИЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ У ПОТОЧНОМУ РОЦІ"?

На прес-конференції МінТОТ секретар комісії Ігор Гриб пояснив, що комісія розглядатиме документи щодо надання державної допомоги лише в разі, якщо буде підтверджений факт позбавлення особи особистої свободи на окупованих територіях України чи на території Російської Федерації у зв'язку з громадською або політичною діяльністю такої особи в поточному році.

За словами менеджерки з адвокації Центру прав людини ZMINA Альони Луньової, цей пункт значно звужує категорію осіб, які мають право на отримання допомоги.

"Така додаткова умова може призвести до оскарження рішень комісії в судовому порядку в разі, якщо комісія буде відмовляти у прийнятті документів від осіб, які були звільнені в попередні роки, адже серед них багато тих, хто дійсно потребує цієї державної допомоги. Крім того, поки не є зрозумілим, яким чином рідні осіб, які досі перебувають у місцях позбавлення волі (іноді це такі незаконні місця позбавлення волі, як підвали) на окупованих територіях будуть доводити той факт, що їхні родичі у неволі", – зазначає вона.

НА ДОПОМОГУ ДЕРЖАВИ МОЖУТЬ РОЗРАХОВУВАТИ ПОЛІТВ’ЯЗНІ ТІЛЬКИ З КРИМУ АБО ТІЛЬКИ З ДОНБАСУ?

Положення про комісію передбачає отримання допомоги потерпілими як в окупованому Криму, так і на сході України, проте активісти неодноразово акцентували увагу на тому, що для отримання допомоги в'язнями зі сходу є певні перепони. Виконавча директорка благодійного фонду "Восток-SOS" Олександра Дворецька з цього приводу зазначала:

"2 листопада на нараді в МінТОТ громадськості говорили, що будуть перестраховуватись і будуть вимагати заяву персонально від ув’язненої людини про те, що вона довіряє родичу отримати кошти. Зрозуміло, що таку заяву можна отримати в Криму чи в Російській Федерації, але неможливо отримати від людини, яка перебуває в підвалі на Донбасі".

У свою чергу на прес-конференції голова комісії та заступник міністра МінТОТ Юсуф Куркчі ще раз підкреслив, що допомога надаватиметься як політв’язням з Криму, так і з Донбасу, а єдиним критерієм позитивного рішення комісії буде доказова база родичів чи самого потерпілого:

"Людина в підвалах (Донбасу – ред.) може опинитися з будь-яких причин. Якщо близькі зможуть довести, що їхній родич перебуває там через громадську та політичну діяльність, то комісія прийме рішення".

Проте вже відомі випадки, коли полонені за громадську діяльність із Донбасу не змогли отримати державної допомоги через некоректно прописані в положенні норми. Так, журналістка Марія Варфоломієва, що перебувала в полоні 14 місяців у 2015 та 2016 роках, за інформацією правозахисників, не змогла отримати гроші.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter