Правозахисники закликали Порошенка захистити білоруських активістів
Українські правозахисники та активісти закликали президента Петра Порошенка вирішити питання надання статусу біженця чи інших форм захисту громадянам Білорусі, що приїхали до України через політичні переслідування.
Про це йдеться у зверненні, яке підписали Центр Громадянських Свобод, ВБФ “Право на захист” в партнерстві з HIAS, Проект “Без кордонів” ГО “Центр Соціальна Дія” та Євромайдан SOS.
Активісти нагадали, що вже вчетверте 4 серпня, у день арешту відомого білоруського правозахисника Алєся Бєляцького, вони приєднуються до висловлення підтримки та солідарності з громадянським суспільством Білорусі. Адже незважаючи на те, що Алєсь уже на свободі, ситуація з правами людини в Білорусі з кожним роком лише погіршується.
Білорусь лишається єдиною європейською країною, де застосовується смертна кара. Громадян переслідують за політичні погляди: просто за підтримку Майдану або висловлення своїх поглядів, відмінних від офіційної “лінії партії”, активісти отримують обвинувачення в “екстремізмі” (до 15 років позбавлення волі) або навіть “тероризмі” (25 років позбавлення волі або смертна кара). Правозахисників з інших країн, що підтримують громадське суспільство Білорусі та діють на захист прав людини, депортують та забороняють в’їзд до країни на тривалі терміни. Але навіть в таких умовах білоруські активісти та правозахисники продовжують свою діяльність.
Представники українських громадських організацій нагадали, що білоруси підтримують українців у боротьбі за права: зокрема, одним із Героїв Небесної Сотні став білорус Михайло Жизневський, а 23-річний громадянин Білорусі Кирило Сілівончик отримав 2 роки колонії де-факто за підтримку України в соцмережах.
При цьому, як зазначають правозахисники, громадяни Білорусі, що приїхали до України через переслідування, одержують відмови в статусі біженця або наданні додаткового захисту. З такими проблемами стикаються громадяни не лише Білорусі, але й інших країн, і пов’язані вони як із системними проблемами в роботі Державної міграційної служби України, так і з відсутністю політичної волі на найвищому державному рівні.
“Відтак, звертаємося до Вас, пане Президенте, з проханням озвучити публічно Вашу позицію щодо питання надання статусу біженця чи інших форм захисту громадянам Білорусі, а також сприяти наданню відповідного статусу тим, хто змушений шукати в Україні прихистку через страх переслідування на батьківщині, у тому числі, за підтримку Майдану чи активну позицію щодо подій на сході України“, – йдеться у зверненні активістів.