Порушення на виборчих дільницях не були критичними – ОПОРА

Дата: 01 Квітня 2019
A+ A- Підписатися

Випадки порушення національного законодавства на виборчих дільницях не стали критичною перешкодою для реалізації громадянами свого права обирати й бути обраними під час чергових виборів президента України 31 березня 2019 року.

Таких висновків дійшли активісти Громадянської мережі “ОПОРА”, які спостерігали за виборами президента України, які пройшли 31 березня. 

Водночас активісти наголосили, що протягом всього виборчого процесу виявляли факти недотримання виборчого законодавства, які необхідно ще ефективно і політично неупереджено розслідувати.

“У низці випадків ці порушення мали загрозливий характер, а тому забезпечення принципу невідворотності покарання за виборчі злочини є першочерговим завданням держави. Але, як засвідчують попередні висновки спостереження ОПОРИ, виборчий процес та його результати відображають реальний розподіл електоральних позицій громадян України”, – зазначають вони. 

Громадянська мережа закликала суб’єктів виборчого процесу сприяти розслідуванням правоохоронних органів та завершити всі розпочаті правові процедури доведення або спростування фактів порушення законодавства, адже це важливо для запобігання зловживанням у майбутньому.

Найбільш частими порушеннями, зафіксованими спостерігачами ОПОРИ в день голосування, були спроби видавання членами виборчих комісій бюлетеня без показування виборцями належних документів (паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України, військового квитка – для військовослужбовців строкової служби). Такі зловживання з боку суб’єктів виборчого процесу були на 14,5% виборчих дільниць, однак не було ознак їх застосування в системний чи завчасно спланований спосіб. 

Розголошення виборцями таємниці голосування шляхом демонстрування результатів волевиявлення було іншим найбільш часто фіксованим порушенням у день виборів. Такі випадки виявлені спостерігачами на 10,4% виборчих дільниць. На 4,8% виборчих дільниць зафіксовано інциденти, пов’язані з фотографуванням виборцями бюлетеня в кабінці для голосування чи поза її межами.

Загалом в Україні явка, за даними спостерігачів, станом на 20-ту годину 31 березня становила 63,2% (похибка ± 0,8%)

Згодом очільник МВС Арсен Аваков на брифінгу у Центральній виборчій комісії повідомив, що за порушення на виборах відкрили 61 кримінальне провадження, всього упродовж дня і ночі виборів до поліції надійшло 2 тисячі 605 звернень.

Лідером з реєстрації правопорушень, за словами правоохоронців, є Дніпропетровська область – 16, Донецька – 7, Вінницька – 5, Чернігівська – 4, Харківська – 4, та Черкаська, де зафіксували 3 випадки порушень.

Як відомо, за тиждень до виборів президента України до офісу Уповноваженої з прав людини Верховної Ради надійшла майже тисяча звернень щодо порушення прав виборців. Найпоширенішою проблемою, за словами Омбудсмана, було незанесення громадян до списків виборців – майже 35% від загальної кількості звернень та неточності в цих списках – до 25%.

Напередодні президентських виборів Центр прав людини “Зміна” розповідав, якими нормами та законами захищені ваші виборчі права, як їх можуть порушувати та чому любителі селфі можуть сісти до в’язниці всього за одне фото 31 березня.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter