Під час виборів у Казахстані силовики затримали пів тисячі людей
У день позачергових президентських виборів у Казахстані, які відбулися 9 червня, силовики затримали близько 500 осіб за несанкціоновані мітинги.
Про це повідомляє місцеве бюро “Радіо Свобода”.
Затримували людей у столиці Казахстану Нур-Султані, в Алмати, Шимкенті та інших містах. Вони скандували “Свобода!” та вимагали чесних виборів. За словами заступника міністра внутрішніх справ Казахстану Марта Кожаєва, активістів затримували через спроби дестабілізувати ситуацію в містах. Водночас він зазначив, що всі затримання проводили в межах закону та без використання спецзасобів.
Зі свого боку люди, яких затримували в день виборів на вулицях, розповідали, що поліцейські грубо з ними поводилися та силоміць заштовхували в автозаки. Затримання в Шимкенті, за словами очевидців, відбувалися для нібито встановлення особи.
Серед затриманих були також і журналісти. Так, заарештували кореспондента “Радіо Свобода” Петра Троценка, журналіста AFP Кріса Ріклтона та співробітника Казахстанського бюро з прав людини Дмитра Тихонова.
За кілька днів до виборів у Казахстані відбулись обшуки та затримання активістів в Алмати та Актобі. У поліції тоді заявили, що обшуки санкціоновано судом у “межах розслідування кримінальної справи за фактом участі в діяльності забороненої незареєстрованої екстремістської організації “Демократичний вибір Казахстану”.
Як повідомляє “Радіо Свобода”, засновник цієї організації Мухтар Аблязов, що живе з 2009 року за кордоном, неодноразово закликав своїх прихильників вийти на акції протесту. У Казахстані його засудили до довічного ув’язнення, зокрема за звинуваченнями в замовному вбивстві, створенні злочинної групи та великих розкраданнях. Зі свого боку він відкидає всі звинувачення та називає їх політично мотивованими.
Як відомо, напередодні виборів влада Казахстану посилила тиск на активістів та громадянське суспільство. Так, за декілька місяців до дня волевиявлення суд дав п’ять діб арешту активісту Роману Захарову, який розгорнув плакат з цитатою з Конституції Казахстану. Ще одним показовим випадком стало затримання силовиками жителя міста Уральська, який вийшов на центральну площу міста з порожнім плакатом. Згодом казахські силовики почали затримувати людей навіть за уявні плакати.