Луценко пообіцяв не звільняти Горбатюка і розказав своє бачення по Януковичу
Генеральний прокурор Юрій Луценко не має наміру звільняти начальника департаменту спецрозслідування ГПУ Сергія Горбатюка.
Про це він заявив під час брифінгу у Києві у вівторок, передає Українська правда.
“Я вважаю його дуже грамотним слідчим. Мені видається, він – перфекціоніст, хоче зібрати тисячі доказів”, – сказав Луценко.
За словами генпрокурора, вони з Горбатюком не могли знайти спільну позицію в питанні заочного засудження.
“Коли Горбатюк був у відпустці, його підлеглі отримували від українських судів дозволи на процедуру заочного засудження снайперів та “беркутят”, які вбивали людей на Майдані. Горбатюк повертається з відпустки і відмовляється діяти за цією ухвалою суду. В цьому єдиному питанні ми не можемо знайти спільне рішення”, – сказав генпрокурор.
Водночас генпрокурор зазначив, що у випадках щодо економічних злочинів Януковича і його поплічників існує загроза зняття накладених за кордоном і в Україні арештів на їхні активи.
Тому Луценко вважає, що новостворений відділ Генпрокуратури, який очолив Дмитро Басов, має “використати чинний закон щодо заочного засудження і якнайшвидше передати вказані справи до українського суду”.
“Процедура заочного засудження фактично дозволяє проводити такий самий процес, як і очний, лише за відсутності звинувачуваного. Але його адвокати тут”, – пояснив генпрокурор.
“Відповідно, коли ми йдемо на певні процесуальні дії зі свідками або підозрюваними, наприклад, у справі Клименка, в залі суду знаходяться до 25 адвокатів Клименка та інших його діячів, бо кожен може мати по 5 адвокатів”, – сказав Луценко.
За його словами, притягнення Януковича до відповідальності – “це буде серйозний процес”: “Як і всі процеси, він передбачає рішення первинного суду, рішення апеляції, звернення до “касації” й теоретично можливе звернення до Європейського суду з прав людини”.
“Європейський суд із прав людини завжди перевіряє дотримання процедур і ніколи не корегує рішення по суті. Він перевіряє законність процедур: чи були надані матеріали на ознайомлення, чи були допущені адвокати, чи були допущені свідки захисту, чи були залучені документи, які пропонує захист, тощо. Все це має бути дотримано”, – сказав Луценко.
“На жаль, це означає, що велика справа про державну зраду може затягнутися на роки. Саме тому ми йдемо одночасно декількома напрямками: велика справа, без якої неможливо вповні оцінити те, що відбувалося в Україні з 2010-го до 2012 року, – це функціонування механізму людей, які використовували владу для власного збагачення і зради країни”, – пояснив він.
Водночас генпрокурор підкреслив, що не збирається звільняти Горбатюка: “Знімати його з посади я вважаю неправильним, хоч цього багато хто очікує і хоче політизувати процес. Я вважав і вважаю: Горбатюк взявся за справи Майдану і має довести їх до суду. На запитання, коли це відбудеться, востаннє він мені сказав: потрібно ще 2-3 роки”.
Як відомо, напередодні у Генпрокуратурі було створено “Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями”, якому передали розслідування “Великої кримінальної справи” екс-президента Віктора Януковича та його оточення.
Горбатюк висловлював незгоду з існуючою процедурою заочного судочинства, яка, з його слів, може дозволити представникам колишньої влади уникнути покарань.
Група адвокатів, які, зокрема, ведуть справи потерпілих на Майдані, заявила, що своїм наказом Луценко фактично знищив департамент як центр розслідувань злочинів минулої влади, і безпосередньо злочинів проти Майдану.
За словами адвокатів, таке рішення Луценка виведе потерпілих із процесу розслідування і виведе “з-під кримінальної відповідальності Януковича, Пшонку, Захарченка, Клименка, Курченка, Арбузова і інших”.