Із українських шкільних підручників приберуть слова “негри”, “цигани” та “жиди”
Міністерство освіти і науки провело антидискримінаційну експертизу шкільних підручників. З них вилучать дискримінаційні слова на кшталт “негри”, “жиди”, “цигани”, а також в окремих випадках замінять слово “батьки” на “рідні”.
Про це повідомляє прес-служба МОН.
“Так, часто антидискримінаційну експертизу називають “гендерною”. У цих поняттях є суттєва різниця, адже антидискримінаційна експертиза передбачає виявлення й усунення усіх ознак, за якими може відбуватися дискримінація, відповідно до законів України, зокрема статті 1 ЗУ “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”, – йдеться в роз’ясненні відомства.
Експертиза виявила, що більшість дітей не можуть знайти в українських підручниках “ні віддзеркалення себе, ні віддзеркалення своїх рідних, ні тих особливих обставин, у яких вони живуть”. Зокрема, було знайдено та вилучено з підручників чимало дискримінаційних слів на кшталт “негри”, “жиди”, “цигани”.
Експертиза виявила, що в підручниках повністю відсутні герої, які представляють людей з інвалідністю, а особи похилого віку зображуються виключно немічними. Антидискримінаційна експертиза також дала можливість включити в підручники людей з інвалідністю і зробити їх частиною картини світу, яку створює школа у дітей, змінити образ людей похилого віку, повідомляють у МОН.
У прес-службі МОН також додають, що в інтернеті з’явився зразок рекомендації антидискримінаційної експертизи, де фахівці радять замінити слово “батьки” на слово “рідні” в завданні “Разом із батьками обговори, де можна гратися”.
“Частина суспільства не зрозуміла доцільності цього зауваження, хоча воно напряму стосується захисту майже половини українських дітей. На жаль, зараз в Україні 3 мільйони дітей проживають у неповних сім’ях, а це – майже 40%. Йдеться і про дітей, які живуть виключно з дідусями та бабусями, зі старшими братами та сестрами, з тітками та дядьками. Ця ситуація особливо загострена, бо частина дітей втратила своїх батьків внаслідок російської агресії на сході України”, – пояснюють у МОН.
Із цієї ж причини висловлюються застереження до макетів підручників, де зображення підбираються виключно з повною сім’єю.
Також один із цьогорічних висновків до підручника для перших класів пропонує зняти питання “Як і де познайомились твої батьки?”. Поруч одразу дається пояснення, що можлива дискримінація за сімейним станом, адже питання буде некоректним, якщо:
- мама одна виховує дитину, зачату в результаті зґвалтування;
- мама або тато вже перебувають в іншому шлюбі і не бажають говорити про біологічного батька/матір дитини;
- дитина, у якої померли батьки, виховується іншими родичами, які не знають, не пам’ятають або їм важко розповідати про знайомство батьків дитини тощо.
Ознаки дискримінації мають і ті завдання, які зображують хлопчиків та дівчат у стереотипних ролях, тим самим пропагуючи застарілі форми поведінки. Так, це можуть бути уявлення, що про дітей можуть піклуватися лише дівчата чи що технічними професіями можуть займатися виключно хлопці.
Методологія здійснення антидискримінаційної експертизи і сертифікаційна програма були розроблені на основі вітчизняних досліджень у цій галузі та міжнародних звітів UNIСEF щодо випадків дискримінації в підручниках різних країн світу.