Передозування опіоїдами: перша допомога

Дата: 25 Березня 2019 Автор: Микола Мирний

Передозування опіоїдними наркотиками може призвести до пригнічення дихання та, відповідно, смерті. За даними Державної служби статистики, у 2016 році в Україні “від розладів психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів” загинули 42 людини. Управління ООН з наркотиків та злочинності також вказує на смертність українців від опіоїдів як одного з основних наркотиків. 

У цій інструкціїі розповідаємо, що робити в разі передозування опіоїдами. 

ЯК РОЗПІЗНАТИ ПЕРЕДОЗУВАННЯ?

Про передозування цим видом речовин можуть свідчити суттєве звуження зіниці ока – менше за 2 мм діаметром, ослаблення або зникнення пульсу. А також дихання менш ніж 10–12 вдихів на хвилину або його повна зупинка, зниження рівня, втрата свідомості чи сонливість. Про передозування говорять й бліді шкірні покриви, ціанозі губ та кінчиків пальців. 

ХТО МОЖЕ НАДАВАТИ ДОПОМОГУ?

У Міністерстві охорони здоров’я вказують, що допомогу потерпілим можуть надавати свідки передозування та його наслідків, члени сімей, соцпрацівники та будь-хто інший.  

ЩО РОБИТИ?

Якщо у вас виникла підозра, що поруч з вами людина з отруєнням опіоїдами, спочатку визначте наявність пульсу на сонних артеріях та переконайтесь, що вам і постраждалому не загрожує небезпека. Також перевірте, чи притомна людина, спробуйте її розбудити. Аби зрозуміти, чи дихає людина, скористайтеся прийомом "чути, бачити, відчувати"

Огляд не повинен перевищувати 10–15 секунд.

Якщо ви сумніваєтесь, що людина дихає, вважайте, що дихання немає. Розпочинайте серцево-легеневу реанімацію.

Якщо пульсу та дихання немає, переверніть постраждалого на бік, забезпечте прохідність верхніх дихальних шляхів, очистивши їх від блювотних мас або сторонніх тіл.

Одночасно з оглядом кличте на поміч і викликайте бригаду екстреної допомоги за номером 103. 

За можливості запитайте людину, що саме та в якій кількості вона приймала. Скажіть про це диспетчерам та повідомте їм про стан потерпілого. Щоб вас було швидше знайти, розкажіть більше інформації про місцеперебування – під’їзд, код, поверх.

Якщо вам потрібно бодай на хвилину відійти від людини, покладіть її в стабільне бокове положення, щоб підтримувати у постраждалого прохідність дихальних шляхів. Для цього людину потрібно покласти на бік, висунути коліно вперед, аби вона не перекинулася назад на спину, та повернути голову на бік.

ЯКІ МЕДИКАМЕНТИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ?

Якщо ви виявили ознаки передозування опіоїдами, використайте антидот налоксон. Цей препарат у разі вчасного застосування нівелює дію опіоїдів та попереджає смерть. В аптеках його продають без рецепта.

Налоксон вводять у зовнішню поверхню плеча або стегна від 0,4 мг до 2 мг внутрішньом’язово під час використання ін’єкційної форми або ж по 1 мг в кожну ніздрю носа під час використання інтраназальної форми препарату.

Коли ви ввели налоксон, продовжуйте проводити серцево-легеневу реанімацію до відновлення самостійного дихання або прибуття медичних працівників.

Якщо через 3–5 хвилин нічого не змінилося, застосуйте налоксон знову та продовжуйте робити штучне дихання.

Препарат діє від 30 до 90 хвилин, тоді як опіоїди – значно довше. Можливо, вам знадобиться ще одна доза препарату, оскільки після закінчення його дії симптоми передозування можуть повторитися. Наглядайте за постраждалим до приїзду бригади медиків.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter