Ухвалення законопроєкту про воєнних злочинців покаже, де цивілізаційно перебуває Україна

Дата: 25 Листопада 2020 Автор: Антон Кориневич
A+ A- Підписатися

Російська Федерація на системному рівні вчиняє воєнні злочини та злочини проти людяності в Криму. Це, зокрема, катування, насильницькі зникнення, незабезпечення права на справедливий суд, системний призов наших громадян до збройних сил держави-окупанта, переслідування українських активістів, активістів корінного кримськотатарського народу.

Це все лише мала частина з того, що Російська Федерація як держава-окупант та представники її окупаційних адміністрацій вчиняють в українському Криму. 

Відповідно, українські правоохоронні органи, органи прокуратури повинні мати інструментарій, щоб належним чином притягати до відповідальності тих, хто скоїв ці злочини. А для цього нам потрібно, щоб до Кримінального кодексу були внесені окремі статті про воєнні злочини. Це має бути повноцінний каталог для того, щоб людина, яка відкриває Кримінальний кодекс, могла розуміти, що саме є воєнним злочином. Бо наразі цього немає.

Щоб це зрозуміти, треба окремо відкривати Женевські конвенції та інші міжнародні договори й за допомогою аналізу з’ясовувати, яка поведінка є воєнним злочином, а яка не є. 

Зараз Україна на міжнародному рівні визнає наявність окремого злочину проти міжнародного права, такого як злочин проти людяності, а от у свій Кримінальний кодекс Україна досі не ввела цієї статті.

Для Криму це все важливо, бо ми розуміємо, що, лише застосовуючи кращі міжнародні стандарти та послуговуючись кращими міжнародними практиками, у тісній співпраці з міжнародними партнерами ми зрештою зможемо забезпечити принцип невідворотності покарання та притягнути до відповідальності всіх людей, які вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності в тимчасово окупованому українському Криму.

Краматорськ, 10 лютого 2015 року. Внаслідок ракетного обстрілу міста з боку російських гібридних сил тоді загинули 15 людей і 15 були поранені

Це так само важливо й для окупованих територій Донецької та Луганської областей, де також триває міжнародний збройний конфлікт. 

Читайте також: “Борг перед потерпілими”: від Верховної Ради вимагають ухвалення закону про воєнних злочинців

Ці недоліки в Кримінальному кодексі усуває законопроєкт про воєнних злочинців №2689. Я сподіваюсь, що Верховна Рада України покаже здатність розуміти важливість тематики тимчасово окупованих територій, відповідальності за злочини, які там вчиняються, і законопроєкт №2689 зрештою буде ухвалений у другому читанні. 

Здавалось б, це лишень окремий законопроєкт, адже таких законодавчих ініціатив безліч у парламенті. Але цей законопроєкт справді про правосуддя, справедливість, кращі міжнародні стандарти. Ухвалення цього документа ще раз підтвердить, що цивілізаційно Україна правова держава, для якої верховенство права й невідворотність покарання за міжнародні злочини не порожні слова, а принципи та цінності. 

Ухвалення цього законопроєкту також важливий крок на шляху імплементації в Україні підходів перехідного правосуддя, за якими вже працює й Офіс генерального прокурора, Прокуратура Автономної Республіки Крим, Представництво президента України в АРК, Мінреінтеграції

Перехідне правосуддя це системна річ, і законопроєкт №2689 це вкрай важливий елемент на цьому шляху. 

Антон Кориневич, постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: