Як зробити, щоб коронавірус не поширювала поліція

Дата: 10 Квітня 2020 Автор: Євгенія Закревська
A+ A- Підписатися

Уряд 6 квітня зробив карантинні обмеження жорсткішими по всій Україні, а місцеві адміністрації подекуди ввели додаткові заборони, зокрема на вільне пересування людей. Стежити, щоб люди не збиралися більш ніж по двоє, не ходили без масок та не відвідували парків, мають підрозділи Національної поліції. Вони ж мають складати адміністративні протоколи за порушення правил карантину, щоб у судах стягували штрафи від 17 тисяч гривень.  

Усе це вимагає залучення великої кількості правоохоронних патрулів.

Утім, коли поліцейський загін з 10 людей затримував у столичному Гідропарку одного беззбройного плавця, у громадян виникли сумніви як щодо ефективності запроваджених протиепідемічних заходів, так і щодо того, чи були вони взагалі спрямовані саме на протидію поширенню інфекції.

Юристка, захисниця родин Небесної сотні Євгенія Закревська бачить, що можна зробити, щоб поліція сама не ставала причиною спалаху коронавірусної інфекції.

Публікуємо її рекомендації.

Реальні протиепідемічні заходи в роботі поліції

Усі поліцейські під час епідемії є потенційними суперпоширювачами, просто за родом діяльності, як і лікарі, продавці в супермаркетах та кур’єри. Тому потрібно розподілити їх на групи, які максимально ізолювати одна від одної, і максимально скрізь, де можливо, ізолювати від поліції громадян.

1.  Жорстко зафіксувати наряди: максимум три людини в наряді на зміні, краще дві. Жорстко зафіксувати слідчі оперативні групи (СОГ). Тобто ввести абсолютну заборону на перехід людей з одного наряду (чи однієї СОГ) в інший чи підміну когось у наряді, а також заборонити фізично контактувати між собою різним нарядам, різним СОГ. Рознести в часі виїзди, виходи нарядів з відділку. Дезінфікувати все, що можна, між змінами. Скасувати всі фізичні “планування-летючки-збори” тощо.

Хтось із наряду захворів – весь наряд на самоізоляцію. Інші працюють.

2.  Максимально уникати затримань і доставлення осіб у відділок. Повністю заборонити доставлення для складання адмінпротоколів. Протоколи, можливо, і потрібно складати на місці. Будь-яке затримання – тільки під повну фіксацію, і потім рапорт – розбір польотів, – чи можна було його уникнути і як саме.

3. Максимально уникати фізичного контакту поліцейських із громадянами – фізичні затримання, застосування будь-якого примусу, обшуки, огляди “з руками”. Максимально використовувати комунікативні навички, в масці, звісно. Поліціє діалогу, ви де?? Проведіть інтерактивні тренінги “беркутам”.

4. Максимально застосовувати превенцію і пояснювальну роботу. Штрафувати бабусю за відсутність маски – гріх (неефективно): видайте поліцейським комплект масок, хай роздають бабусям, а в протоколі фіксують – попередження, надали маску. Наступного разу вже штрафуйте.

5.  За затримання того плавця вдесятьох – звільнити всіх за недотримання карантину. Бо це – поганий приклад громадянам і створення умов для недовіри владі й скепсису щодо необхідності карантину взагалі: умисне створення своїми діями небезпеки зараження в сотні разів більшої, ніж відвертали.

6. Обов’язкове застосування принципу розумності й домірності під час кожної взаємодії з громадянами і кожного складання протоколу. Обов’язкова перевірка своїх дій: чи сприяють вони меті, для досягнення якої встановлено обмеження чи надано певне право?

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter