Права людини – цінність чи блага?

Дата: 02 Серпня 2017 Автор: Олександра Матвійчук
A+ A- Підписатися

Давно в Україні не робили соціологію про те, що люди думають та знають про права людини. Переглядаю знову результати. Можна багато чого сказати. Але я про основне.

Перше місце у шкалі важливих для прав людини цінностей люди в Україні віддали свободі. Так вважають 80% населення. Але я б не поспішала радіти.

Дослідження показує, що суті прав та свобод людини наші громадяни не розуміють. Мислять їх у категоріях типу “за все хорошее, против всего плохого”. Тобто права людини – не цінність, а блага.

Те, що на питання, “чи готові ви пожертвувати правами людини заради достатку?” думки розділилися майже порівну – це добре демонструє.

Чому? Бо жертвують цінностями, а блага можна з легкістю обміняти. На достаток, безпеку, гордість за країну – насправді цей ряд можна продовжувати до безкінечності.

За цінності боряться, а блага хтось має надати. На це треба зважати, коли читаєш, що більше 50% людей в країні ніколи і не намагалися захистити свої порушені права. А все чекали підтримки від держави.

Згідно з дослідженням, третина українців (30,3%) готова в обмін на власний добробут поступитися державі часткою своїх прав та громадянських свобод. Водночас, 35% навпаки, заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав  готові терпіти певні матеріальні труднощі, і ще 35% не змогли зробити певного вибору.

Останні події взагалі викликають тривогу. Бажання влади посилити свій вплив за рахунок необґрунтованого обмеження прав людини досить природнє. Але виправдовує вона його гучною риторикою “боротьби проти російської агресії”.

І тут показова реакція вагомої частини суспільства, яка вважає, що усі ці обмеження для ілюзорного “іншого”, а не для них самих. І тому майже готова віддати владі ті права та свободи, за які ми боролися на Євромайдані та продовжуємо боротися у гібридній війні із Кремлем.

Виграти війну та перетворитися самим на авторитарну Росію немає сенсу.

Чи витримаємо ми перевірку на відданість свободі – ще попереду у цій історії.

Загальнонаціональне соціологічне дослідження “Права людини в Україні” проводилось з 22 жовтня по 6 листопада 2016 року Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Усього було опитано 2 002 респонденти за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter