Зашкварний березень: ВККС і громадськість посварилися через доступ до досьє суддів

Дата: 01 Березня 2017 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Я піднімаюсь у скляному ліфті на 5-й поверх Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Озираюся навколо і мені здається: я бачу сон. На кожному поверсі один за одним піднімаються журналісти з камерами, активісти з плакатами і без. 

Перший день весни показав напруженість у стосунках організаторів конкурсу до Верховного Суду і громадськості.

– Здається, вже три роки під ВККС не було жодних акцій протесту. Сюди незручно добиратися, – каже юрист Автомайдану та член Громадської ради доброчесності (ГРД) Роман Маселко. За десять хвилин до початку акції він спускається вулицею Механізаторів, що неподалік Солом’янської площі у Києві, і приєднується до Маршу невідомих у мантіях.

Активісти обурюються, що за чотири місяці ВККС не спромоглася оприлюднити досьє кандидатів до Верховного Суду, як того вимагає закон про судоустрій і статус суддів. 

За їхніми словами, їм досі не відомо, хто претендує на посади 120 суддів останньої судової інстанції в Україні. Для більшої наочності троє активістів вдягли мантії і балаклави, натякаючи, що конкурс до суду, мовляв, це не справа громадськості та ЗМІ.  

Напередодні голова Рада суддів Валентина Сімоненко виступила проти використання суддівської атрибутики під час Маршу невідомих у мантіях. 

Роман Маселко називає співбесіду кандидатів одним з найважливіших етапів конкурсу. На ньому ВККС спільно з Громадською радою доброчесності обговорюватимуть досьє кожного претендента. 

“У цьому досьє є автобіографія, прослідковується кар’єра судді, усі скарги на суддю, усі рішення судді, дані про родичів, декларації. Хтось бачив декларації суддів за всі роки? А там все є. І там можна прослідкувати динаміку набуття майна як самими суддями, так й їхніми родичами. Це все від нас приховують”, – пояснює він. 

За його словами, 50% часу члени Громадської ради доброчесності витрачають на пошук інформації, яка є в досьє. Натомість від них вимагається протягом 15 днів визначитись із доброчесністю кандидатів. Роман Маселко переконаний, що ВККС таким чином перешкоджає ГРД виконати свої обов’язки. 

“ВККС пропустила на кваліфікаційне оцінювання суддів, які забороняли Майдан, до яких були претензії по майну. До ВККС немає довіри. Тому громадськість й зібралась під комісією”, – каже він. 

“Важливо знати, хто зараз змагається за крісло у Верховний Суд. Дуже часто, окрім інформації в електронній декларації, ми нічого не знаємо про претендента”, – розповідає активістка Руху ЧЕСНО та членкиня Громадської ради доброчесності Галина Чижик.  

– А ви з прес-служби? – запитує одна із журналісток співробітницю ВККС у шубці. 

– Так

– А хтось вийде до нас? 

– Ні, ви самі зайдете усередину, – відповідає жінка і продовжує далі збирати дані ЗМІ, аби охорона їх пропустила.

Експерт Реанімаційного пакету реформ Віталій Шабунін через гучномовець закликав співробітників кваліфкомісії спуститись і висловити позицію. Але ніхто з ВККС так і не вийшов.  

“Навіть Вища рада правосуддя виходила на акції і давала свою позицію… Неможливо пояснити відсутність досьє на сайті кваліфкомісії. Якщо 300 людей із зарплатою від 120 до 230 тисяч гривень у місяць неспроможні за такий термін відсканувати папери, приховавши персональні дані, то не витрачайте мої податки. Звільнилися і дали місце тим, хто вміє сканувати”, – обурюється Віталій Шабунін. Він наголошує, що більшість інформації для суддівського досьє є в електронному вигляді, а відтак її варто лише зібрати докупи. При цьому він звинувачує ВККС у намаганні “протягнути зашкварних суддів до Верховного Суду”.  

Після акції охорона комісії десять хвилин не пропускає ЗМІ. Журналіст “Stop корупції” спілкується нахабно як із охороною, так із керівницею секретаріату ВККС Оленою Пономаренко

Так триває аж поки не приходить співробітниця прес-служби. Вона закликає проходити лише журналістів. 

– А чому лише преса? – цікавиться активіст. 

– Того що тільки преса, – відрубує вона. 

– Дєвушка, це що – режимний об’єкт? – не заспокоюється чоловік. 

– Дєвушкой будете називати у Росії в Москві, ясно?

– Жіночко! Це – режимний об’єкт? 

Відповіді активіст так і не дочекається. Через деякий час співробітниця прес-служби не втримує натиску. Охоронець не виявляє активності у стримуванні людей.

 

НЕМАЄ ГРОШЕЙ – НЕМАЄ ДОСЬЄ

Під час прес-конференції голова ВККС Сергій Козьяков пояснив, що закон про судоустрій і статус суддів вимагає оприлюднення суддівського досьє на сторінці комісії. Оприлюднення можливе, якщо досьє знаходиться в автоматизованій системі. А для цього потрібно розробити програмне забезпечення та отримати сертифікат Держспецзв’язку, який захищає інформацію. Та біда в тому, що на це все немає фінансування.  

“Коли закон набрав чинності, то в бюджеті не було закладено жодної копійки на розробку автоматизованої системи. От не подумали про це!”, – каже голова ВККС. Він додає, що комісію ніхто не питав, скільки потрібно часу, аби впровадити автоматичну систему. 

Сергій Козьяков заявив, що комісія звернулась до USAID з проханням профінансувати систему. Наразі очікується відповідь з Вашингтонського офісу. 

Голова ВККС відкидає звинувачення активістів, що комісія приховує інформацію. За його словами, 90% інформації, яка є в досьє, – з відкритих джерел.  

“Через ситуацію, яка склалась, якщо до нас надійде запит з переліком інформації з досьє певного кандидата-судді, то ми її надамо. Але нам постійно приходить запит: “Дайте нам суддівське досьє”, – каже Сергій Козьяков.  

Якщо інформацію можна знайти у публічному доступі, це не дає права ВККС не виконувати законодавство і не розміщати відскановані досьє кандидатів, наголошує голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. 

Більше того, додає співзасновник Руху ЧЕСНО Тарас Шевченко, комісія не надає досьє за запитами. 

“Беручи до уваги відсутність можливості забезпечити функціонування роботи автоматизованої системи, ведення усіх кандидатів на посаду судді, наявність інформації, загальний доступ до якої обмежено, ознайомлення з досьє кандидатів на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, не вбачається можливим”, – цитує він письмову відповідь керівниці секретаріату Олени Пономаренко. 

За його словами, руху ЧЕСНО у ВККС також відмовили у ознайомленні із матеріалами досьє.

“У відповіді відмовили зі словами “оскільки ці матеріали є частиною судового досьє, а судове досьє не надається, не надавати доступу до них”, – каже Тарас Шевченко і називає це порушенням закону “Про доступ до публічної інформації”. Таку саму відмову отримав також журналіст Радіо Свобода Сергій Андрушко. 

“Якщо ви відскануєте досьє й оприлюдните, ви забезпечите журналістів та громадян інформацією. Це не буде виконанням пункту про автоматизовану систему, але це повністю зніме питання. Чи буде це порушенням закону? Ні, звичайно”, – підсумовує Тарас Шевченко. 

 

Член ВККС Андрій Василенко переконаний, що Громадська рада доброчесності не має брати назбирану у державних органах інформацію. 

“Основне завдання ГРД – збирати і перевіряти інформацію. Але вона не має збирати її у державних органах”, – каже він. 

Після суперечки ВККС та громадських організацій Сергій Козьяков пообіцяв, що комісія не розпочне співбесіду із жодним кандидатом до Верховного Суду, поки не отримає інформацію або висновок про кандидата від Громадської ради доброчесності. 

“Надання висновку або інформації від ГРД – це частина адміністративної процедури. А тому, якщо ми не будемо чекати, поки нададуть, ми можемо отримати негативне рішення адміністративного суду”, – каже він. 

При цьому він запевнив, що громадськість ознайомиться з досьє кандидатів. 

“Ми зараз думаємо, яким чином зробити так, щоб можна було ознайомлюватись у паперовому вигляді або у відсканованому вигляді, не порушуючи при цьому закону, ми зараз думаємо. Це буде найближчим часом”, – заявив він. 

Новий Верховний Суд створиться у квітні. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter