Масові вбивства в Керчі використовують для розпалювання ненависті до “Свідків Єгови”
У Керчі 17 жовтня сталася трагедія. Від вогнепальних та мінно-вибухових травм у Керченському політехнічному коледжі загинула 21 особа та поранено ще більше 40.
За версією окупаційної влади, у масових убивствах підозрюється один зі студентів коледжу, який був того ж дня знайдений мертвим у будівлі цього навчального закладу. Розслідування причин загибелі людей перебуває на початковій стадії. Вчинки підозрюваного у вбивстві громадян не співвіднесено з його релігійними переконаннями. Проте у ЗМІ Росії та окупованого Криму розпалюють ненависть до однієї з релігійних груп, діяльність якої не заборонена на території України.
У публікаціях про масове вбивство в Керчі згадуються релігійні переконання матері підозрюваної у злочині молодої людини.
Водночас прямі докази того, що жінка сповідувала якісь певні релігійні погляди, у таких публікаціях відсутні. Немає й доказів того, що її син мав будь-які релігійні переконання.
Попри це деякі ЗМІ, порушуючи презумпцію невинуватості, опублікували твердження, що релігійні погляди мешканки Керчі, чий син підозрюється у вбивствах, стали мотивом для скоєння злочину. Ці припущення базуються виключно на оціночних судженнях, які автори матеріалів видають за факти.
Як-от 20 жовтня 2018 року на сайті “Вести.ру” з’явилася публікація відеосюжету під назвою “Керченського вбивцю оточували адепти тоталітарних сект”.
На початку сюжету ведучий озвучує таке твердження: “Мати, активістка секти “Свідки Єгови” (заборонена в Росії), примушувала й сина жити за правилами забороненої організації. Люди, яким вдалося звідти вирватися, тепер розміщують на своїх сторінках у соцмережах співчуття рідним загиблих і запевнюють, що все, що трапилося, – наслідки псевдорелігійного виховання”.
Далі в сюжеті не наведено жодного факту на підтвердження цього вислову ведучого. Водночас у сюжеті є вислови, які можна розцінювати як мову ворожнечі щодо послідовників релігійної течії “Свідки Єгови”.
Як-от судження Олександра Дворкіна, який названий експертом з питань сучасного релігійного сектантства:
“Вони вважають себе громадянами єдиної теократичної держави і, відповідно, можуть воювати лише за свою державу, якої поки що на Землі немає, але яка, коли спуститься з неба армія Єгови, то тоді розпочнеться знищення. Вони підкреслюють, що не є пацифістами”.
А також цитата предстоятеля православного храму Жон-Мироносиць протоієрея Валентина:
“Настоятель каже, що в разі, коли Владислав Росляков потрапив під вплив “Свідків Єгови”, то сектанти могли вкласти в його голову найстрашніші думки: “Бачиш, однолітки тебе не сприймають, не бачать у тобі лідера. Ти їм продемонструй. Не хочуть бачити тебе таким, як ти є, проте зроби так, щоб запам’ятали й надовго”.
Автор сюжету Олександр Білібов цитує людей, які використовують мову ненависті, без належних коментарів. Крім того, сам Білібов називає “Свідків Єгови” деструктивною сектою, прихильники цього культу названі сектантами, а їхній молитовний дім – лігвом, що теж є проявом мови ворожнечі.
Деякі ЗМІ, висвітлюючи трагедію в Керчі, назву цієї релігійної групи згадують з уточненням про заборону її на території РФ. Такі публікації містять припущення про зв’язок “Свідків Єгови” зі злочином, також нічим не обґрунтовані, окрім домислів і оціночних суджень.
Як відомо, 20 квітня 2017 року Верховний суд Росії визнав екстремістською організацію “Свідки Єгови” та заборонив її діяльність у РФ, що є порушенням свободи совісті та віросповідання. Наслідком заборони стали репресії щодо вірян у Криму.
Системне розпалювання ненависті до релігійних груп становить вагомі загрози для кримчан, що можуть обернутися злочинами на ґрунті ненависті. Публічні заяви про релігійні мотиви будь-якого злочину, а тим більше масового, мають опиратися на достатню доказову базу, підготовлену під час об’єктивного розслідування.
У цьому випадку розслідування не проведено, однак факти розпалювання ненависті до “Свідків Єгови” зафіксовані як мінімум у 10 публікаціях інтернет-видань Криму та РФ, зокрема й у ЗМІ, повністю або частково фінансованих з бюджету РФ. Це сайти “Вести.ру”, НТВ, телеканал “Звезда” і Russia Today.
У такий спосіб влада РФ використовує масові вбивства підлітків у Керчі для повсюдного розпалювання ненависті до послідовників цього релігійного культу. Така поведінка неприпустима у вільному демократичному суспільстві.
Крим є територією України. “Свідки Єгови” на території України діють абсолютно легально, проте прибічники цієї релігійної течії є об’єктами кримінального переслідування на території окупованого півострова.
Такі дії російської окупаційної влади становлять загрозу для життя та здоров’я людей, які належать до цієї релігійної течії в Криму. Переслідування мешканців Криму на підставі російського кримінального права також є порушенням міжнародного гуманітарного права.
Ірина Седова, Кримська правозахисна група