Успішна Україна як демократична держава підірве путінізм

Дата: 23 Серпня 2021 Автор: Френсіс Фукуяма
A+ A- Підписатися

Окупація Криму – особливо трагічний епізод у питанні дотримання прав людини, особливо для кримськотатарського народу та мешканців півострова. Але водночас ця окупація була частиною більших геополітичних змагань між авторитарною клептократичною системою врядування з одного боку та ліберальною демократією з іншого.

Кількість демократичних держав зростала, починаючи з 1991 до 2008 року. І Україна також увійшла до цього процесу. Проте протягом останніх 15 років ми побачили, що цей процес почав спадати. Вже й у Європейському Союзі з’являються якісні зміни, коли країни відступають від демократичних норм.

Організація Freedom House, яка оцінює питання дотримання цивільних та політичних прав протягом років свого існування, дійшла висновку, що минулого року через пандемію стався вкрай значний спад дотримання прав та свобод.

Здебільшого це було пов’язане з тим, що багато антидемократичних сил почувалися дуже впевнено. Росія та Китай відіграли значну роль у цьому. Вони консолідували внутрішню владу режиму і так само активно проєктують вплив на зовнішній світ. Це не було очевидним 10-15 років тому.

Росіяни вже почали завойовувати Америку. Вони намагаються нав’язати жахливий авторитарний режим у Венесуелі.

Інший внутрішній тренд розвитку ліберальних демократій – зростання популістичного руху, який звинувачує еліти в змовах. Їх звинувачують у тому, що вони начебто намагаються завести виборців у світовий ліберальний порядок, до якого ніхто не прагне. Все це не посилює ліберальні демократії.

Подібні популістичні тренди змогли навіть змінити настрої під час виборчої кампанії в США у 2016 році. Мені здається, що у довготривалій перспективі це все більше турбуватиме нас.

Зрештою це вже почало впливати на міжнародну політику, зокрема на опозицію щодо російського впливу в усьому світі, яка була раніше надзвичайно потужною, наприклад у республіканських партіях. Тепер ця опозиція дедалі більше схиляється до підтримки Росії. Навіть серед республіканців у США. 

Ба більше, навіть у тих країнах Європи, які не так сильно уражені популізмом, усе одно послаблюється солідарність в опозиційній політиці щодо Росії. Німеччина, Франція та деякі інші європейські країни вже втомилися від цієї боротьби. Їм не подобається ізоляція Росії, і вони прагнуть зростання економіки, розвиваючи відносини з Росією. Тож ви бачите підтримку таких ініціатив, як “Північний потік – 2″.

Протягом останнього тижня ми спостерігали, як американські війська вийшли з Афганістану. Тамтешній хаос занепокоїв низку країн, які залежать від американської підтримки. Президент США Джо Байден сказав, що бачить велику загрозу демократії, яка йде від Росії та Китаю.

Крим є частиною цієї боротьби, бо окупація Криму сталася через жорстке порушення міжнародних норм та прав людини. Це стало новою формою зовнішньої політики РФ. Саме тому Україна наразі є основним фронтом боротьби всіх тих країн, які зараз борються проти зростання диктатури.

Росія бачить, що успіх України загрожує внутрішньому ладу РФ. Якщо Україна буде успішною як західна демократія європейського типу, це підважить путінську риторику про те, що демократія не дуже хороший тип врядування для цієї частини світу. Надзвичайно важливо, щоб демократії в усьому світі підтримали Україну, її перехід до функціональної демократії та її зовнішню політику, пов’язану з деокупацією Криму й реінтеграцією тимчасово окупованих територій і їхніх мешканців. 

Кримська платформа має нагадати західному світу важливість питання Криму, України та її успішності демократичного розвитку.

Виступ професора Стенфордського університету Френсіса Фукуями під час Кримської платформи 23 серпня 2021 року

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter