Чому опитування від Зеленського – це афера державного масштабу

Дата: 15 Жовтня 2020 Автор: Олександр Черненко
A+ A- Підписатися

Нам уже ніби пояснили, що це горезвісне президентське “опитування” відбуватиметься поза виборчим процесом, не за бюджетний кошт, за межами дільниць і правового поля. Це зняло низку запитань, але поставило не менше нових. Але тут ми, як і Володимир Олександрович, обмежимося лише п’ятіркою.

1. До чого тут узагалі президент?

Якщо “опитування” – це приватна ініціатива, то чому її оголошує Зеленський? Якщо це ініціатива президента, то в якому законі чи якій статті Конституції передбачено такі його повноваження? Адже він, як посадова особа, має діяти виключно в межах своїх повноважень. Усе інше – зловживання владою.

Тут нещодавно Зеленський вихвалявся, що нарешті ухвалили закон про імпічмент. Якщо своїми незаконними рішеннями він вирішив перевірити його дієвість, то можу його заспокоїти: закон не працює, це фікція. Як більшість інших зелених “перемог”.

2. Звідки гроші?

В Україні приблизно 30 тисяч виборчих дільниць. Ми всі, звичайно, вдамо, що повірили в казочку про “волонтерів”, які проводитимуть “опитування” безкоштовно.

Але навіть елементарна логістика, транспорт, харчування, зв’язок, інструктаж для “волонтерів” коштуватимуть приблизно 100 доларів на дільницю. В результаті маємо 3 мільйони доларів (хоча насправді більше). Плюс виготовлення наметів, скриньок, друк опитувальників, координація тощо.

Отже, якийсь невідомий благодійник викладе на забаганку Зеленського кругленьку суму невідомого походження.

Якщо це не корупція, то що тоді корупція?

3. Чи не є це впливом на виборчий процес?

Так, звісно, вибори відбуваються в приміщенні для голосування. Але агітацію в день виборів заборонено скрізь, приховану зокрема. Я, звичайно, не пророк, але з великою часткою ймовірності можу зараз сказати, в якій кольоровій гамі будуть виготовлені намети для такого Зе-опитування.

Зважаючи на епідеміологічні обмеження, більшість виборців чекатиме своєї черги голосувати за межами дільниць, а отже, участь у цьому “опитуванні” вони візьмуть не після, а до голосування. З усіма можливостями під час “опитування” вплинути на вибір тих, хто ще не визначився.

4. А в нас пандемія вже закінчилася?

Ще зовсім нещодавно в суспільстві обговорювалася можливість перенесення виборів через коронавірус. Місцева влада гарячково шукає ресурси, щоб хоч якось забезпечити членів комісій елементарними захисними засобами.

Аж тут біля дільниць, завдяки “опитуванню”, з’являються додаткових 60–70 тисяч осіб, які протягом дня контактуватимуть ще з мільйонами. Я трошки інакше собі уявляв адаптивний карантин, чесно кажучи.

Не маю сумніву, що у “волонтерів” (на відміну від членів комісій) із захисними засобами буде все добре (бюджети дозволяють), але з огляду на те, що “волонтеритимуть” переважно студенти, то і ставлення до безпеки власної та оточення буде в них відповідне.

5. Чи буде таке “опитування” репрезентативним?

Будь-яка людина, що хоч трохи тямить у вивченні громадської думки, вам скаже: для отримання чіткої картини суспільних настроїв досить опитати 2000 респондентів.

Якщо опитати 5000, то можна отримати більш-менш точні дані навіть у розрізі регіонів. Можна опитати і 10 000, але різниця з “п’ятитисячником” становитиме лише десяті частки відсотка.

Головне – правильна вибірка, яка відповідатиме демографічним, географічним, віковим та іншим характеристикам українського суспільства.

Запропоноване “опитування”, незважаючи на заявлену масовість, репрезентативним не буде. Воно охопить лише тих, хто захоче прийти на вибори, а з них – лише тих, хто захоче взяти в ньому участь.

Уже сьогодні окремі політичні сили закликають своїх прихильників бойкотувати цю авантюру. Інші штаби готують кампанії ідеологічних “диверсій”: спеціально навчені “виборці” ходитимуть від дільниць до дільниць і братимуть участь в “опитуванні” із заздалегідь визначеними відповідями на запропоновані питання.

Про прозорість підрахунку і встановлення результатів навіть говорити зараз не хочеться. Жодної методології та контролю за цим не передбачено. Намалюють, що потрібно. І назвуть це “прямим народовладдям”.

Отже, підсумовуючи, можна констатувати, що маємо справу з аферою державного масштабу із залученням посадових осіб, сумнівного походження коштів, яка ускладнить організацію виборчого процесу і може призвести до чергового спалаху епідемії коронавірусу.

І все для того, щоб “Слуга народу” отримала зайвий відсоток на місцевих виборах.

Тому зараз важливо все документувати для майбутніх кримінальних справ. І не кажіть, що ми не попереджали.

Політичний експерт, народний депутат 8-го скликання Олександр Черненко


Опубліковано за погодженням з автором. Оригінал тут

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter